21 Февруари, 2018
0.4770
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

КСС се заканува со протести по повеќегодишната хибернација

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

КСС како разбудени од долгиот зимски сон сега се закануваат со одржување на масовни работнички протести додека пак во изминатите години кога имаше горливи проблеми за работниците речиси и да не покажуваа никаква активност туку само се согласуваа со политиките на владата на ВМРО-ДПМНЕ.

Ралповски на прес-конференција рече дека КСС останува на барањето за покачување на платите во јавниот сектор од 19 проценти согласно зголемувањето на минималната плата, како и за скратено работно време од седум часа во институциите каде се воведува двосменско работење. Конфедерацијата бара и продолжување на породилното отсуство од девет на 12 месеци за поддршка на мајчинството, а согласно препораките на Светската здравствена организација  според кои детето  треба да биде донео  најмалку 12 месеци, а со што се намалува ризикот  за рак на дојка за 50 проценти, кој сега е значително распространет.

Според Ралповски, КСС нема да отстапи од поставените барања поради што Извршниот одбор добил насоки да свика вонредна Конференција на КСС на која ќе се расправа за состојбите во Економско-социјалниот совет.

– Ако не се поправат ваквите состојби КСС ќе излезе со порадикални чекори,  а тоа во прво време ќе бидат масовни протести, истакна Ралповски.

Тој потенцираше дека сите барања се согласно Законот за работни односи и конвенциите на Меѓународната организација на трудот.  Досега, како што информира претседателот на КСС, испратиле повеќе дописи за средба со министерката за труд и социјална политика Мила Царовка, но не добиле одговор.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!