21 Ноември, 2017
0.3857
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Мајчината болест е мојата сила

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2017

Посветено на сите семејства кои се соочуваат со дијабет дома

Сите ние имаме некакви стравови. Некои се реални, некои нереални. Некои ги совладуваме, некои не. Најголем дел од нив, почнуваат кога сме деца.

Мојот најголем страв беше стравот од смрт. Но, не ме плашеше мојата. Ме плашеше смртта на моите родители. Знам дека не сум единствена. А токму денес со причина, ја раскажувам мојата приказна.

Мајка ми имаше дијабет. Цел живот. Го добила додека била бремена со мене. Во бројни случаи гестацискиот дијабет во текот на бременоста, може да се повлече по пораѓањето. Така беше во мојот случај, но мајка ми ја немаше таа среќа.

Фактот дека мајка ми има шеќер во крвта, како дете ми изгледаше многу страшен. 

Целата приказна, прочитајте ја на Женски магазин на овој линк.

Можеби ќе ве интересира

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

Не откривај си ја душата пред сите!

Не откривај си ја душата пред сите!

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“