21 Август, 2017
0.0974

МАКРОН ДЕЦИДЕН: Северна Кореја да се врати на безусловен дијалог

Објавено во: Свет 12 Август, 2017

Францускиот претседател Емануел Макрон е еден од првите европски лидери кој зазеде јасен став околу судирот меѓу САД и Северна Кореја барајќи решението да се најде исклучиво по дипломатски, а не воен пат.

Макрон предупреди за ескалацијата на тензиите поради Северна Кореја, во момент кога се интензивира вербалната војна меѓу Вашингтон и Пјонгјанг.

Макрон, изрази загриженост поради нуклеарните закани на Северна Кореја, истакнувајќи дека меѓународната заедница мора да работи на тоа да го врати Пјонгјанг на патот на безусловен дијалог. 


Можеби ќе ве интересира

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле