19 Август, 2017
0.2121

Максим Димитриевски ќе го менува Циц за градоначалник на Куманово

Објавено во: Македонија 12 Август, 2017

Екс советникот на општина Куманово, сегашен пратеник и функционер на СДСМ, Максим Димитриевски најверојатно е главен кандидат за замена на Зоран Дамјановски Циц во трката на локалните избори за Куманово. 

Ова ќе биде една од можните рокади за внатрешен избор на кандидати во СДСМ, бидејќи најпрво ќе се оди со лични кандидатури преку партиските тела, а потоа ќе се донесе одлука на кого ќе му биде дадена поддршка во кампањата за локалните избори. 

Можна е и смена на Андреј Жерновски како главен кандидат за општина Центар и во СДСМ веќе се разгледуваат можности за нови имиња кои би истрчале на 15 октомври. 

СДСМ треба да размислува и за општина Струмица, дали ќе оди со позвучно име или ќе му даде шанса на некој од тим кој претходно беше воден од Зоран Заев кој се повлече поради премиерската функција. 

Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА 5 ДО 12 ќе започне со поставување на шатори спроти Собранието

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА 5 ДО 12 ќе започне со поставување на шатори спроти Собранието

Се затруле со сендвичи од позната сендвичарница

Се затруле со сендвичи од позната сендвичарница

Колку чинат штетите од земјотресите во Охрид?

Колку чинат штетите од земјотресите во Охрид?

Шеќеринска се сретна со одбранбените аташеи на Република Македонија и воениот претставник на постојаната мисија во НАТО

Шеќеринска се сретна со одбранбените аташеи на Република Македонија и воениот претставник на постојаната мисија во НАТО

Каква е состојбата на повредениот Македонец во нападот во Барселона?

Каква е состојбата на повредениот Македонец во нападот во Барселона?

Рекорден интерес за упис на Филозофскиот факултет

Рекорден интерес за упис на Филозофскиот факултет

Кога ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител?

Кога ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител?

Прв брифинг со новинари и уредници: Преку редовна и непосредна комуникација со граѓаните и медиумите до отворена и транспарентна Влада

Прв брифинг со новинари и уредници: Преку редовна и непосредна комуникација со граѓаните и медиумите до отворена и транспарентна Влада

МТСП: Се воведува втора смена во детските градинки

МТСП: Се воведува втора смена во детските градинки