19 Јануари, 2018
0.6680
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Мандатот на Драги истекува во 2019 година, но комплицираната трка за неговата фотелја започна

Објавено во: Анализа 25 Август, 2017

Оваа недела појавата на Џенет Jелeн, Марио Драги и Харухико Курода заедно на симпозиумот во Џексон Хол, во државата Вајоминг, ќе биде историска, бидејќи најверојатно ќе биде нивното последно собирање заедно во својство на централни банкари, пишувaaт економист за Bloomberg .

Шпекулациите за тоа кој ќе го наследи Jелeн на чело на ФЕД, добија особено внимание. Ова не беше случај со раководството на Европската централна банка (ЕЦБ).

Засега вниманието во Европа е фокусирано на преговорите за Brexit и германските избори следниот месец. Набрзо по ова гласање фокусот ќе се насочи кон изборот на наследник на Марио Драги. И со право, бидејќи најверојатно наскоро банката ќе почне да ги колабира стимулациите, а одлуките на институцијата во Франкфурт имаат големи последици за пазарите на капитал.

Ако Ангела Меркел биде реизбрана за канцелар на Германија, како што се очекуваше, играта ќе влезе во голем број високи позиции во Европската унија и кулминацијата на оваа игра ќе биде токму позицијата на претседателот на ЕЦБ.

Оваа функција е недостапна за Берлин поради многу причини кои немаат никаква врска со заслугите, рече Даниел Мос. Од крајот на Втората светска војна, Европа е табу да им даде такви овластувања на Германија. Срамно е и време е да се преиспита бидејќи еврозоната не можеше да преживее без одлучност на Меркел и германската политичка елита.

Италијанецот Драги нема право повторно да се кандидира по неговиот осумгодишен мандат, кој завршува кон крајот на 2019 година. Претседателот на ЕКБ е номиниран со гласање во Европскиот совет, односно лидерите на националните влади. Поголемиот дел од овие земји се членки на еврозоната. Како точно е направен овој избор е нејасно, но секако постојат поволни цени и компромиси за високи позиции пред тоа.

Главните кандидати се Јенс Вајдман, гувернер на Бундесбанк, и Франсоа Вилерој де Гало, гувернер на Француската централна банка. На прв поглед, овие кандидати изгледаат логично, бидејќи тие претставуваат две најголеми економии во еврозоната. Сепак, ова не е случај, коментираше Мос .

Германските партнери традиционално не сакаат да и дадат премногу влијание на сојузната република, бидејќи ЕЦБ, која веќе е во Франкфурт, е создадена во сличност со Бундесбанк. Значи, овие фактори играат против Вајдман. Франција, сепак, беше во ред - претходникот на Драгоие Жан-Клод Трише е Французин, и тоа не е во корист на Вилерој.

Необјавената понуда на Вадман станува уште посилна кога ќе ја разгледаме неговата позиција и Бундесбанк во целина. Германската централна банка се заснова на идејата за избегнување на Вајмарската хиперинфлација како и во 1930-тите. Затоа институцијата е скептична за премногу релаксирана монетарна политика. Квантитативно олеснување и нула каматни стапки долго време биле табу.

Голем број Германци веќе ги заземаат економските позиции во ЕУ, но ниту еден од нив не е на високо ниво. Вернер Хојер беше реизбран за претседател на Европската инвестициона банка, кој дава поддршка за интеграцијата. Клаус Реглинг раководи со Европскиот механизам за стабилност, кој исто така додели кредити за држави и банки од еврозоната.

Следната година потпретседателското место во ЕЦБ станува празно и ако тоа добие претставник на мала држава, тоа ќе биде сигнал дека поголема држава се подготвува за позицијата на Драги. Министерот за економија на Шпанија Луис де Гиндос изјави дека неговата земја е недоволно претставена и изгледа собира поддршка токму за потпретседател пост.

Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава