17 Јануари, 2017
0.4588
    ALK 5400    0%     BESK 10899.54    1.82%     CEVI 800    6.67%     FERS 43000    2.38%     GRNT 609.56    0.01%     KMB 3000.49    0.44%     MPT 28694.5    1.35%     OKTA 2400    0%     PPIV 34900    1.2%     REPL 43000    0%     RMDEN15 94    0%     RZUS 98.88    5.19%     SBT 1300    0%     STB 876.6    1.91%     STIL 88.94    3.42%     TEL 256    -1.54%     TPLF 1050    -2.92%     TRPS 1500    0%     TTK 721    3%     UNI 1040    0%     VITA 8960    -0.44%     ZPKO 2500    0%

McDonald's продава 80% од бизнисите во Кина и Хонг Конг

Објавено во: Финансии 11 Јануари, 2017

Американскиот синџир ресторани за брза храна McDonald's продава 80% од својот бизнис во Кина и Хонг Конг, како дел од планот да ги прошири своите франшизи за рестораните по целиот свет, пишува BBC.

Кинеската државна инвестициона група Citic и американскиот приватен инвестициски фонд Carlyle Group ќе ја преземат контролата на операциите по договорот вреден 2,1 милијарди долари.

McDonald's поседува и управува околу 65% од своите 2000 објекти во Кина, а франшизата му овозможува на синџирот да прибира дел од приходите од продажба, а во исто време ги намалува оперативните трошоци.

Синџирот за брза храна се обидува да ги насочи своите глобални операции, а промената на сопственичката структура е суштински дел од оваа реконструкција.

Во март минатата година компанијата објави дека бара партнери кои ќе и помогнат за отворање на уште 1.500 ресторани во Кина, Хонг Конг и Јужна Кореја во следните пет години.

Според договорот потпишан во понеделникот, американскиот синџир за брза храна ќе задржи 20-процентен удел во кинескиот бизнис. Citic ќе поседува 52% од него, додека Caryle добива 28%.

Ривалот Yum Brands, сопственик на KFC и Pizza Hut, исто така го реструктуира својот бизнис во Кина.

И двата бренда се соочуваат со зголемената конкуренција на поевтини локални ресторани, особено во Кина.

Можеби ќе ве интересира

Следете ги овие чекори за да се ослободите од долгови

Следете ги овие чекори за да се ослободите од долгови

Две во едно - како да бидеш татко и лидер

Две во едно - како да бидеш татко и лидер

Бруталната вистина - зошто жените не се толку успешни како мажите?

Бруталната вистина - зошто жените не се толку успешни како мажите?

Лажните пари шушкаат поинаку - како да ги откриете фалсификуваните банкноти?

Лажните пари шушкаат поинаку - како да ги откриете фалсификуваните банкноти?

БАФЕТ, ЏОБС, БРЕНСОН: Најуспешните претприемачи и нивните совети за бизнис успехот!!

БАФЕТ, ЏОБС, БРЕНСОН: Најуспешните претприемачи и нивните совети за бизнис успехот!!

УСПЕШЕН БИЗНИС: Семејство од Ниш 20 години рачно прави чевли кои се носат со години

УСПЕШЕН БИЗНИС: Семејство од Ниш 20 години рачно прави чевли кои се носат со години

Како до поголема плата?

Како до поголема плата?

Чиј отказ „вреди“ 13 милиони долари?

Чиј отказ „вреди“ 13 милиони долари?

Сорос дебело се пресмета, плаќа голема цена

Сорос дебело се пресмета, плаќа голема цена