23 Октомври, 2017
0.5001
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Мекафи: Владите се плашат од биткоинот од проста причина

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Џон Мекафи, поранешниот сопственик на софтверската компанија McAfee, има своја теорија зошто владите на многу земји низ светот се противат за критповалутата биткоин, па причината за тоа е многу едноставна.

„Нашите даноци на приход се најголемиот извор на промет за секоја влада, но ако секој користи Биткоин, тогаш владата нема да знае колкав е вашиот приход. Тие нема да може да ве оданочат и ако одберете да кажете дека нема што да пријавите во даночната служба нема никој да докаже колкав е всушност вашиот приход,“ вели Мекафи.

Експертот за сајбер безбедност смета дека без оглед што ќе преземаат властите не постои закон или легислатива што ќе го спречи Биткоинот или било која друга критповалута, затоа што не постои таква технолошка можност. Тој вели дека не е против државна регулација на криптовалутите бидејќи така ќе се воведат значајни правила што е подобар избор од забрана. 

Исто така предупреди дека и во светот на криптовалутите постојат измами, особено со рапидниот раст на нови „марки“ кои ветуваат брза заработка за инвеститорите, а всушност може да нанесат огромна штета.

Мекафи тврди и дека до 2020 година вредноста на Биткоинот ќе изнесува неверојатни 500 илјади долари.

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

СКОК НА ИЗВОЗОТ: „Експлозија“ на нафта од провинцијата Басра

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?