24 Март, 2017
0.3691
    ALKB 18510    0%     GRNT 680.02    0%     KMB 2813.41    -0.58%     NOSK 92250    0%     OHB 4950    -0.2%     RMDEN14 96    1.05%     RMDEN15 95    -0.42%     SBT 1281    -5.11%     STB 900    0%     STIL 76    1.13%     TEL 255    -2.39%     TKVS 2024    -2.97%     TNB 10802.42    -1.76%

МЕЛЕЗИЈА НЕ САКА ДА ГО ВРАТИ ТЕЛОТО НА БРАТОТ НА КИМ: Кореја бара ДНК примерок од семејството

Објавено во: Свет 17 Февруари, 2017

Малезија нема да го врати телото на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џон ун, кој починал во Куала Лампур, додека неговото семејство не обезбеди примероци од ДНК, и покрај барањето на Пјонгјанг, изјавил денеска Абдул Самах Мат, шеф на полицијата на малезиската држава Селангор.

„Досега ниту еден член на семејството ниту роднина не дошол да го идентификува или преземе телото. Потребна ни е ДНК од некој од членовите на семејството за да ја споредиме со починатиот“, изјавил Мат.

Според неговите зборови Северна Кореја упатила барање за преземање на телото, но пред тоа мораат да го идентификуваат починатиот, додал Мат.

Портпаролот на малезискиот премиер Ахмад Захид Хамиди изјавил вчера дека Малезија ќе го врати телото на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џон ун , на барање на Пјонгјанг.

„Ќе излеземе пресрет на барањето на било која странска влада иако постојат процедури, кои мораме да ги почитуваме. Нашата политика е да ги почитуваме билатералните односи со сите држави“, рекол Хамид.

Малезиската полиција вчера приведе и трето лице осомничено а поврзано со убиството на Ким Џон нем.

Приведен е маж, „животен партнер на втората жена осомничена во рамки на истрагата“, рекол шефот на полицијата во Сеалнгор Абу Самах

Можеби ќе ве интересира

Путин се сретна со Ле Пен - Може ли таа да биде европскиот Трамп?

Путин се сретна со Ле Пен - Може ли таа да биде европскиот Трамп?

Јункер: Британија може да ја напушти ЕУ откако ќе си плати 60 милијарди евра

Јункер: Британија може да ја напушти ЕУ откако ќе си плати 60 милијарди евра

(ВИДЕО) МОРБИДНИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Луѓето очајно молат за помош под тркалата на автомобилот

(ВИДЕО) МОРБИДНИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ ВО ЛОНДОН: Луѓето очајно молат за помош под тркалата на автомобилот

(ВИДЕО) МОНСТРУМ ЗАД МАСКА НА ПРОФЕСОР: Ова е Халид Масуд, терористот од Лондон!

(ВИДЕО) МОНСТРУМ ЗАД МАСКА НА ПРОФЕСОР: Ова е Халид Масуд, терористот од Лондон!

Tерористички напад во Чеченија: Има загинати и повредени

Tерористички напад во Чеченија: Има загинати и повредени

Оваа земја е втора во светот по извозот на оружје

Оваа земја е втора во светот по извозот на оружје

Видео: Храбар Русин избрка вооружени крадци па му се врати на пивото

Видео: Храбар Русин избрка вооружени крадци па му се врати на пивото

Садик Кан: Жителите на Лондон да бидат внимателни за да се спротивстават на опасностите

Садик Кан: Жителите на Лондон да бидат внимателни за да се спротивстават на опасностите

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Затворена е џамија во Касел

КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Затворена е џамија во Касел