22 Јануари, 2018
0.5480
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Меркел: Борбата за една посилна Европа вреди

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Германската канцеларка,  Ангела Меркел изјави денеска пред гласачи дека одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ и изборот на Емануел Макрон за француски претседател ја смениле нејзината визија за ЕУ. 

Таа изјави дека борбата за една посилна Европа вреди. 

„За многумина, вклучувајќи за мене, нешто се промени, кога видовме дека Британците ќе ја напуштат ЕУ, кога се грижевме за исходот од изборите во Франција и Холандија“- рече Меркел пред присутните.

Таа призна дека ЕУ од далеку не е совршена и дека Брисел понекогаш е премногу бирократски.

Според неа членството во ЕУ е една од најсилните страни на Германија. Меркел истакна дека одлуката за „Брегзит“ и победата на проевропските партии над популистите на изборите во Франција и Холандија оваа година, ги промениле нејзините ставови.

Меркел вели дека е отворена за предлози за зајакнување на единствената валута преку создавање на функцијата министер за финансии на еврозоната, кој ќе го контролира заедничкиот буџет за инвестиции и трансфери, наменети да им помогнат на земјите членки да го ублажат влошувањето на економската ситуација.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?