22 Јули, 2017
0.1909

Меркел: Борбата за една посилна Европа вреди

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Германската канцеларка,  Ангела Меркел изјави денеска пред гласачи дека одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ и изборот на Емануел Макрон за француски претседател ја смениле нејзината визија за ЕУ. 

Таа изјави дека борбата за една посилна Европа вреди. 

„За многумина, вклучувајќи за мене, нешто се промени, кога видовме дека Британците ќе ја напуштат ЕУ, кога се грижевме за исходот од изборите во Франција и Холандија“- рече Меркел пред присутните.

Таа призна дека ЕУ од далеку не е совршена и дека Брисел понекогаш е премногу бирократски.

Според неа членството во ЕУ е една од најсилните страни на Германија. Меркел истакна дека одлуката за „Брегзит“ и победата на проевропските партии над популистите на изборите во Франција и Холандија оваа година, ги промениле нејзините ставови.

Меркел вели дека е отворена за предлози за зајакнување на единствената валута преку создавање на функцијата министер за финансии на еврозоната, кој ќе го контролира заедничкиот буџет за инвестиции и трансфери, наменети да им помогнат на земјите членки да го ублажат влошувањето на економската ситуација.

Можеби ќе ве интересира

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва