21 Февруари, 2018
1.4288

Метро под истрага поради голема измама

Објавено во: Финансии 07 Ноември, 2017

Германски обвинители истражуваат неколку официјални лица од синџирот магазини Меtrо по пријави за трговија со внатрешни информации и пазарна манипулација, соопштиле од државното обвинителство, пренесе Ројтерс.

Истрагата се врти околу проток на информација пред соопштението на Меtrо од 30 март 2016 година за плановите на компанијата да го оддели бизнисот со трговија на големо и храна за побарувачка техника со цел да го забрза растот, кој ја зголемил вредноста на акциите со 12 проценти.

„Има индикатори дека тројца луѓе од компанијата и еден надвор од неа купувале акции на Меtrо или предавале внатрешни информации“, рекол Ралф Мулман, обвинител од Диселдорф.

Можеби ќе ве интересира

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни