22 Јануари, 2018
0.4691
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Microsoft сепак, не може без Биткоин

Објавено во: Економија 14 Јануари, 2018

Технолошкиот гигант Microsoft реши повторно да ја врати поддршката на корисниците за плаќање за дигитални услуги, купување на апликации, игри и дигитални содржини од електронската база Microsoft Store со криптовалутата биткоин за PC и Xbox. 

Корисниците кои се регистрирани на Microsoft Store сега ќе може да вршат повторно трансакции со биткоинот, а најчесто се купуваат видео игри, како за компјутер така и за PlayStation, но и се тргува внатре во самите игри со различни „скинови“ за оружја, предмети, „бустери“ и многу други виртуелни иновации кои имаат додадена вредност. 

„Го вративме биткоинот како платежна опција во нашите продавници откако работевме со нашиот провајдер за да се осигура дека помали суми на биткоини ќе бидат прифатени од корисниците“ посочија од Microsoft кој со биткоинот оперира од 2014.

Според оваа изјава се гледа дека привремената забрана за плаќања со биткоин е да не му се нанесе огромна штета на Microsoft, односно некој масовно да се обиде да ја монетизира криптовалутата за дигитални содржини или хардвер во нестабилни периоди на вредноста на биткоинот.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Виза не го признава Биткоинот

Виза не го признава Биткоинот

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен