21 Февруари, 2018
0.3765
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Министерката Апостолска му ги кажа политиките на Владата за странски инвестиции на холандскиот амбасадор Пломп

Објавено во: Мои пари 07 Септември, 2017

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Вилем Ваутер Пломп.

На средбата беше изразено задоволство од долгогодишната добра економска соработка помеѓу двете земји  и беше оценето дека постои простор за понатамошно унапредување на бизнис релациите помеѓу холандските и македонските компании. На средбата се дискурираше и за економските сектори во кои холандските компании би имале интерес да инвестираат во Република Македонија, при што како можни сектори беа истакнати хај-тек индустријата, туризмот, земјоделството и хортикултурата, како и текстилната индустрија.

Министерката Апостолска ги презентираше можностите за инвестирање во Република Македонија и го информираше амбасадорот за политиките на Владата за странските инвестиции, како  и за новиот модел за привлекување на нови инвеститори. Министерката ја нагласи важноста од транспарентност во целокупниот процес на привлекување инвестиции и еднаквиот третман на домашните и странските компании.

На крајот беше договорена следна средба на министерката Апостолска и амбасадорот Пломп во амабасадата на Кралството Холандија во Македонија, на која ќе присуствува и претставник на македонско-холандската стопанска комора и ќе се разговара за проширување на можностите за влез на холандски капитал во земјава.

Можеби ќе ве интересира

РЕК Битола: Тендер во следните три месеци за избор на фирма која ќе го врши ископот на јаглен

РЕК Битола: Тендер во следните три месеци за избор на фирма која ќе го врши ископот на јаглен

Започна пријавувањето за престижните награди на "Sarajevo Business Bridge Awards 2018"

Започна пријавувањето за престижните награди на "Sarajevo Business Bridge Awards 2018"

СКИЈАЊЕ ЗА СРЕЌА: ДЕСЕТ ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ХУМАНИТАРНИОТ ВЕЛЕСЛАЛОМ

СКИЈАЊЕ ЗА СРЕЌА: ДЕСЕТ ИЛЈАДИ ЕВРА ОД ХУМАНИТАРНИОТ ВЕЛЕСЛАЛОМ

Дејан Сипковски: Наша стратегија е да имаме задоволни купувачи

Дејан Сипковски: Наша стратегија е да имаме задоволни купувачи

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето