22 Ноември, 2017
0.4039
    ALK 7223.6    -1.72%     BESK 10300    0%     GRNT 809.73    1.09%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26300.71    -2.23%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZUS 106    -3.64%     TPLF 1605.93    -0.07%     TTK 795    -2.57%     ZPKO 2601    0.04%

Министерката Апостолска му ги кажа политиките на Владата за странски инвестиции на холандскиот амбасадор Пломп

Објавено во: Мои пари 07 Септември, 2017

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Вилем Ваутер Пломп.

На средбата беше изразено задоволство од долгогодишната добра економска соработка помеѓу двете земји  и беше оценето дека постои простор за понатамошно унапредување на бизнис релациите помеѓу холандските и македонските компании. На средбата се дискурираше и за економските сектори во кои холандските компании би имале интерес да инвестираат во Република Македонија, при што како можни сектори беа истакнати хај-тек индустријата, туризмот, земјоделството и хортикултурата, како и текстилната индустрија.

Министерката Апостолска ги презентираше можностите за инвестирање во Република Македонија и го информираше амбасадорот за политиките на Владата за странските инвестиции, како  и за новиот модел за привлекување на нови инвеститори. Министерката ја нагласи важноста од транспарентност во целокупниот процес на привлекување инвестиции и еднаквиот третман на домашните и странските компании.

На крајот беше договорена следна средба на министерката Апостолска и амбасадорот Пломп во амабасадата на Кралството Холандија во Македонија, на која ќе присуствува и претставник на македонско-холандската стопанска комора и ќе се разговара за проширување на можностите за влез на холандски капитал во земјава.

Можеби ќе ве интересира

Викендов не го пропуштајте најголемиот шопинг настан во Skopje City Mall!

Викендов не го пропуштајте најголемиот шопинг настан во Skopje City Mall!

Уште само 9 дена до крајот на голема наградна игра на Халкбанк: „Вози Мини со три дисциплини“

Уште само 9 дена до крајот на голема наградна игра на Халкбанк: „Вози Мини со три дисциплини“

(ВИДЕО) Џес Бејли во „Еден на Еден“ откри дали е „тајниот“ премиер на Македонија

(ВИДЕО) Џес Бејли во „Еден на Еден“ откри дали е „тајниот“ премиер на Македонија

Швајцарскa инвестициска компанија заинтересирана за вложување во Македонија

Швајцарскa инвестициска компанија заинтересирана за вложување во Македонија

ЕДНОСТАВНО НАМЕНСКО ВЛОЖУВАЊЕ - БЕЗГРИЖНИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ДЕНОВИ ЗА ВАШИТЕ ДЕЦА

ЕДНОСТАВНО НАМЕНСКО ВЛОЖУВАЊЕ - БЕЗГРИЖНИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ДЕНОВИ ЗА ВАШИТЕ ДЕЦА

Кампањата Јас внимавам порачува: За поголема безбедност на децата користете соодветно седиште во автомобилот

Кампањата Јас внимавам порачува: За поголема безбедност на децата користете соодветно седиште во автомобилот

DAMconf на Clickattack - pегионална дигитална конференција за која сите зборуваат

DAMconf на Clickattack - pегионална дигитална конференција за која сите зборуваат

ПериМак- Надеж за најмалите пациенти во Македонија

ПериМак- Надеж за најмалите пациенти во Македонија

Интервју со Џиjан Емин-Џин на звукот во Македонија: Се уште сум на прва борбена линија

Интервју со Џиjан Емин-Џин на звукот во Македонија: Се уште сум на прва борбена линија