28 Јули, 2017
0.1127

Министерски изненадувања но и партиски рокади: Што планира новиот мандатар

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2017

Изненадувања на министерските позиции, но и внатрешни партиски престројувања планира лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дознава  Фактор, од извори во партијата. Според нашите сознанија, функцијата генерален секретар во СДСМ најверојатно ја напушта Оливер Спасовски, а на негово место доаѓа Љупчо Николовски. Сепак, ваквите партиски рокади ќе зависат од тоа како Заев ќе успее да ја испреговара поделбата на министерствата со коалиционите партнери, ДУИ, БЕСА и Алијанса за Албанците.

Доколку, Министерството за внатрешни работи сепак припадне на СДСМ, а не на ДУИ чиј кадар сега го раководи овој ресор, тогаш извесно е дека во МВР ќе се врати Оливер Спасовски. Во таков случај Спасовски ќе ги напушти партиските функции, со оглед дека и СДСМ, но и Спасовски во периодот на техничката вллада кога го раководеше министерството сакаше да се прикаже во светло дека партиските интереси се ставени настрана, а функцијата се извршува професионално.  

Во ваков случај, на местото на Оливер Спасовски во партијата доаѓа Љупчо Николовски. Односно, Николовски би бил генерален секретар на СДСМ и ќе остане пратеник во Собранието. Сепак, за него, како втора опција е во игра и варијантата да биде министер за земјоделство, со оглед дека таму беше како дополнителен заменик министер во техничката влада, но оваа опција сега е ставена во втор план. Третата опција за Николовски е да биде во најблиското опкружување на Заев.  

И позицијата на Дамјан Манчевски се врзува со позцијата на Оливер Спасовски. Односно, со оглед дека сега Спасовски е и координатор на пратеничка група, и извесно е дека ќе го напушти Собранието и ќе оди во извршната власт, тогаш на негово место како координатор на пратеничка група во Собранието доаѓа Дамјан Манчевски. Иако, Манчевски се споменуваше и како министер за транспорт и врски, или за кандидат за градоначалник на Скопје, сепак како искусен во политиката на него се типувало да остане координатор на пратеничката група во Сообрание.  

Рената Десковска, доколку биде повлечена од позицијата – потпретседател на Собрание и замине во извршната власт тогаш на нејзино место како потрпретседател на Собранието се споменува името на Фросина Ременски.

Сепак, се уште  неизвесно е дали Десковска ќе оди во Министерството за правда или ќе остане потпретседател на Собрание, но најверојатно Ременски ќе му биде потребна на Заев во Собранието и нема да ја напушти пратеничката позиција.  

Радмила Шекеринска е извесно дека нема да остане во Собранието и дека таа заедно со Заев ја напушта пратеничката функција. При тоа за позицијата на Шекеринска во игра се неколку опции за високи позции.

За ресорот финансии, во игра се повеќе имиња а засега како најсериозни кандидати се Кире Наумов, но и Драган Тевдовски.

Според сознанијата на Фактор, Заев планира да активира и дел од граѓанскиот сектор и гласни критичари на владата на Никола Груевски, како негови блиски соработници. Тие би се нашле на високи позиции во најблиското опкружување на Заев.

Двајца од актуелните пратеници од редовите на СДСМ, кои на последните парламентарните избори беа позиционирани високо на листите можно е да се најдат како кандидати за градоначалници на идните локални избори, со оглед дека станува збор за поголеми општини каде партијата извојува победа или пак драстично ја намали разликата со ВМРО-ДПМНЕ.  

Н.С 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ сака итен состанок заради Договорот за добрососедство со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ сака итен состанок заради Договорот за добрососедство со Бугарија

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Стоп за државни возила, мобилни телефони и службени канцеларии во предизборието

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

Заев-Фазлиу: Нудиме нова динамика и квалитет во соработката меѓу централната и локалната власт

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

МАНЧЕВСКИ ИНФОРМИРАШЕ: Груевски го советувале дури 86 луѓе

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Шилегов: Сведоци сме на обиди за дисфункција на Собранието

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Спасовски: Бегството на Грујовски и Бошковски не е неуспех на македонската полиција, туку на трулото судство

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

Димовски: Господинот Талат Џафери што побрзо да свика седница за договорот со Бугарија

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“

(ГАЛЕРИЈА) Пристигнаа 300 припадници на Вооружените сили на САД за вежбата „DRAGOON GUARDIAN 17“