17 Декември, 2017
0.6183
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Мит или вистина за вакцините

Објавено во: Стил 07 Декември, 2017

„Не постојат медицински докази за поврзаноста на вакцините, а посебно многу често обвинуваната МРП вакцина нити која било друга со аутизмот и аутистичните нарушувања, немаат никаква поврзаност.

Контроверзиите и загриженоста околу ова ја предизвика еден труд спроведен 1998 година од Ендру Њејкфид објавен во медицинското списание Лансет, заподоцна неговиот труд биде прогласен за виновен за сериозен професионален деликт од страна на Генералниот Медицински Совет на Обединето Кралство до крајот на животот. “- ни изјави  д-р Ралерва. Таа додава: „Една Данска студија во која учествувале 537.303 деца во 2002 година даде силни докази против каква било поврзаност меѓу МРП вакцината и аутизмот. За сите овие деца не постоеше никаква поврзаност меѓу возраста во моментот на вакцинација, времето поминато од вакцинацијата или датумот од една страна и појавата на аутистичност од другата страна. Правени се низа други студиии во кои се споредени стотици илјади деца кои примиле МРП вакцина со оние кои не примиле, па е докажано дека ризикот од аутизам е ист во двете групи. Инциденцата за појавата на болест или состојба на аутизам или аутистично однесување е подеднаква. Причините за аутизмот треба да се бараат на друго место. Се знае дека тоа се промени кои се случуваат уште интраутерино со силно влијание на многубројни ендогени и егзогени фактори“.

Постојат бројни истражувања кои ја демантираат ова приказна која се пласира во јавноста, посебно благодарение на моќните социјални мрежи.

Целиот текст прочитајте го на Женски магазин, овде.

Можеби ќе ве интересира

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Генијален трик – Повеќе нема потреба од пеглање на облеката

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Предупредување - Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

Aко уште не сте успеале можеби ве „кочи“ некоја од овие 13 навики

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) ПЛАНЕТАТА СЈАЕ ВО ПРАЗНИЧНА ТРЕСКА: Најубаво украсени градови ширум светот!

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

(ФОТО) МОСТ ВО ФОРМА НА ПРСТЕН: Каде се наоѓа ова уникатно архитектонско чудо?

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

ИНТЕРВЈУ-ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ: Со другарките од „Кометал“ сè уште играм ракомет

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

Видео: Вакво братче секој би посакал, тргна да ја “спасува“ сестрата од боречки меч

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!

(ВИДЕО) БИЛ НА РАБОТ НА СМРТТА И ГО ИСКУСИЛ РАЈОТ: Неврохирург тврди дека му се случило чудо!