18 Декември, 2017
0.4456
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ММФ: Македонската економија со помал раст од предвиденото

Објавено во: Економија 11 Октомври, 2017

Прогнозата за економскиот раст на Македонија е намалена. 

Според ММФ, стопанските активности годинава треба да се зголемат за 2.5%, а не за 3.4% како што беше предвидено во април. Намалени се очекувањата и за следната година, од 3.4% на 3.2%.

За Македонија ММФ проектира и зголемен дефицит на тековната сметка и оваа и во следните години. За 2017-та тој ќе достигне 2.3%, за 2018-та 2.5%, а за 2022-та дури 3.1%.

Во најновиот извештај на ММФ е наведено дека годинава инфлацијата ќе достигне 1.7%.

ММФ ја зголеми проекцијата за раст на глобалната економија за 0.1 процентен поен и за оваа и за следната година. Очекувањата се дека вкупните економски активности во светот ќе се зголемат за 3.6% во 2017-та и за 3.7% во 2018-та.

Според најновиот, октомвриски извештај на ММФ најголем раст во регионот треба да има Турција (11.1%), потоа Косово (4.4%), и Црна Гора (3.2%). Меѓу послабите е Македонија со  2.3%, а под неа Бугарија со 1.9%, Босна 0.9% и последна е Хрватска, која годината треба да ја заврши со негатива од 0.3%.

Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант