23 Септември, 2017
0.4280
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

На новото работно место загрижени поради колегите, а не поради обврските

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Односот со колегите и работните задачи на новото работно место се најголеми предизвици за работниците. 

Ова го покажа анкета на Мој посао со 1300 испитаници. 

28% од анкетираните се загрижени околу односот со новите колеги. Велат тешко е да се стекне довербата, а постарите ги гледаат помладите колеги како конкуренција. 

За 25% од испитаниците проблем се работните задачи. 

За 23% пак проблем е организацијата на новото работно место. 

За 17% најважен е односот со претпоставените. 

Од анкетираните 7% изјавиле дека најважни им се други предизвици како плата, работната атмосфера, работното време, можност за напредување и друго. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ФОТО+ВИДЕО) Ова е најживописната земја во југоисточна Азија

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ВИДЕО) Како изгледа комплексот на Трамп по ураганот?

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

(ФОТО) 10 места кои туристите ги обожаваат, но може да бидат „збришани“ од земјата

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

За 78 дена со велосипед го обиколил светот

Најдобри дестинации за студентски патувања

Најдобри дестинации за студентски патувања

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ: Еве колку време од животот ќе загубите поминувајќи го на Фејсбук

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ: Еве колку време од животот ќе загубите поминувајќи го на Фејсбук

Фази кои секоја жена ги поминува во кариерата

Фази кои секоја жена ги поминува во кариерата