21 Јануари, 2018
0.5797
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Најбогатите семејства во светот станаа уште побогати

Објавено во: Финансии 13 Септември, 2017

Само 4% од најбогатите семејства во светот имаат изгубено пари во изминатата година благодарение на растечките берзи и трансакциите со приватен капитал.

Студија на истражувачката фирма Campden Wealth и шведската инвестициска банка UBS, цитирани од британскиот весник The Guardian, покажува дека само 10 од 262 фирми за управување на семејна состојба истакнале пад во приходите во 2016 година. Во исто време три четвртини од семејствата ( 74%) - со просек од 1,45 милијарди долари, го зголемија своето богатство. Уште 22% не регистрирале промена.

Просечниот поврат што го генерираат приватни консултантски фирми кои инвестираат и управуваат со најбогатите средства се проценува на 7%.

"И покрај економските предизвици, големото богатство се 'уште расте во светот", изјави извршниот директор на Campden Wealth, Доминик Самуелсон. Прогнозите имаат тенденција да останат и во тековната година.

Првите семејни компании за управување со капитал беа направени од семејството Рокфелер во деветнаесеттиот век, во обид да ги заштитат своите идни генерации.

Според зборовите на Самуелсон силниот раст во 2016 година се однесувал главно на растечки пазар на хартии од вредност, кој сочинува во просек 27% од инвестициите на семејните инвестициски компании, и успешните зделки со приватен капитал. Поради клаузулата за доверливост Самуелсон изјави дека не може да открие какви суми имаат заработено најуспешните филмови, но секој од засегнатите управува во просек со средства за 921 милиони долари.

Според неговите зборови, популарноста на компаниите за управување со семејни средства се зголемува и до денес има околу 5000 во светот.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle