20 Февруари, 2018
0.4582
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Се топи богатството на милијардерите - Кризата се посилна и пострашна

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Големата криза која ги зафати берзите низ САД со падот на вредноста на акциите и намаленото тргување допринесе за неверојатно загуба од 100 милијарди долари за само неколку дена, а според проценките најголемите богаташи на светот имаат загубено барем по една милијарди американски долари секој.

Најголем удар врз личното богатство претрпе Џеф Безос кој според последната листа на Форбс беше проценет за најбогатиот човек на планетата и прв со богатство од над 100 милијарди долари. Тој поради падот на акциите на Amazon изгуби нешто над 5 милијарди долари.

Ворен Бафет, еден од најпознатите инвеститори во САД и предводник на venture capital команијата Berkshire Hathaway овој пат наместо со добивки руши рекорди кога се во прашање загубите па така неговото богаство се намали за 3,5 милијарди долари.

Технолшките гиганти, односно основачите на Facebook и Google, како Марк Зукерберг и Сергеј Брин и Лари Пејџ исто така се најдоа на топ 5 листата на губитници со топење на нивното лично богаство поради екстремните падови на нивните акции. 

Продолжението на оваа криза ќе придонесе за раст на каматните стапки, како и на поголем притисок на инфлацијата врз цените, а се чека и на одговор од страна на федералната влада во САД дали нешто ќе преземе доколку се повтори сценариото од 2008 година кога пазарот на капитал целосно крахираше.


Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите