24 Октомври, 2017
0.2777

НАЈКРАТОК ЛЕТ НА СВЕТОТ: Трае само 90 секунди

Објавено во: Стил 10 Август, 2017

Во Шкотска жителите и посетителите го имаа најкраткиот лет на светот кој трае само 90 секунди. 

Патот од Вестреј до Оркни островот е долг само 2.74 км, а при добри временски услови летот трае 47 секунди. 

На оваа релација се патува 50 години, а се тргнува од осум места. 

И претходно имало летови во Белизе од 2 минути, и во Германија од 8 минути, но сега Шкотска го има најкраткиот лет на светот. 

Можеби ќе ве интересира

MOTИВАЦИЈА: Mилано им плаќа на граѓаните да не возат автомобили

MOTИВАЦИЈА: Mилано им плаќа на граѓаните да не возат автомобили

ПЛОДОВИ НА ГЕНИЈАЛНИОТ УМ: Што открил Стивен Хокинг за ширење на вселената?

ПЛОДОВИ НА ГЕНИЈАЛНИОТ УМ: Што открил Стивен Хокинг за ширење на вселената?

(ФОТО) Ѕирнете во куќата облакодер: Ја поседува најбогатиот бизнисмен во Индија

(ФОТО) Ѕирнете во куќата облакодер: Ја поседува најбогатиот бизнисмен во Индија

(ФОТО) Oва се најубавите европски села

(ФОТО) Oва се најубавите европски села

Заборавете ги познатите дестинации, оваа земја освојува

Заборавете ги познатите дестинации, оваа земја освојува

„Фчерашни новости“: Откриваме: Нова професија во Македонија

„Фчерашни новости“: Откриваме: Нова професија во Македонија

Има ли Македонија свој Харви Вајнстеијн?

Има ли Македонија свој Харви Вајнстеијн?

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

(ФОТО) ГРАД ВО КОЈ ВРЕМЕТО ЗАСТАНАЛО: Нема автобуси и автомобили, а луѓе има премногу

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава