23 Октомври, 2017
0.6154
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

НАМИРНИЦА НА КОЈА И СЕ ЗАКАНУВА ИСЧЕЗНУВАЊЕ: На европскиот пазар поскапе за 190%

Објавено во: Агробизнис 25 Септември, 2017

На европскиот пазар нагло поскапе путерот. 

До Божиќ уште ќе поскапе, а можно е да нема доволно за потребите. 

За година дена на европскиот пазар цената на путерот скокна за 190%. 

За 7.300 долари по тон скокна цената на путерот. 

Путерот веќе недостига во Франција, а голем потрошувач е и Кина. 

По 2014 година Европа беше преплавена со млеко откако Русија воведе ембарго за млеко од ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Министерот Николовски вети финансиска поддршка за пчеларството

Министерот Николовски вети финансиска поддршка за пчеларството

СТАТИСТИКА: Kолку луѓе може да нахрани германски, австриски, француски земјоделец?

СТАТИСТИКА: Kолку луѓе може да нахрани германски, австриски, француски земјоделец?