24 Јануари, 2018
0.4666
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

НАМИРНИЦА НА КОЈА И СЕ ЗАКАНУВА ИСЧЕЗНУВАЊЕ: На европскиот пазар поскапе за 190%

Објавено во: Агробизнис 25 Септември, 2017

На европскиот пазар нагло поскапе путерот. 

До Божиќ уште ќе поскапе, а можно е да нема доволно за потребите. 

За година дена на европскиот пазар цената на путерот скокна за 190%. 

За 7.300 долари по тон скокна цената на путерот. 

Путерот веќе недостига во Франција, а голем потрошувач е и Кина. 

По 2014 година Европа беше преплавена со млеко откако Русија воведе ембарго за млеко од ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?