19 Ноември, 2017
0.3892
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

НАПАД ВО ТУЛУЗ: Викал „Алах Акбар“ и ранил луѓе

Објавено во: Свет 14 Септември, 2017

Седум лица со нож се нападнати во францускиот град Тулуз, од напаѓач кој наводно извикувал „Алаху акбар“.

Човекот, за кого се верува дека е во своите рани 40-ти години, извикал „Алаху акбар“ пред да почне да ги напаѓа минувачите.

Полицијата веднаш е известена за овој инцидент. Тројца полицајци го уапсиле напаѓачот кој избол и полицајци во нозете и рамената. 

„Разговаравме кога тој се нафрли на нас. Најпрвин го фати мојот син, а потоа ја тепаше мојата ќерка. Тогаш почнавме да трчаме“- вели еден од нападнатите. 

Двајца од повредените се задржани во болница со полесни повреди, додека останатите се пуштени на домашно лекување.

Можеби ќе ве интересира

ВЛАСТА ЈА ПРЕЗЕДЕ МОЌНИОТ КРОКОДИЛ: Мугабе сменет од челото на владеачката партија-следи оставка или импичмент?

ВЛАСТА ЈА ПРЕЗЕДЕ МОЌНИОТ КРОКОДИЛ: Мугабе сменет од челото на владеачката партија-следи оставка или импичмент?

Гигантот „Сименс“ го тресат скандали: Илјадници вработени ќе „летаат“ на улица!

Гигантот „Сименс“ го тресат скандали: Илјадници вработени ќе „летаат“ на улица!

„Исламска држава“ сè уште не е мртва, но сонот за калифатот се распаѓа

„Исламска држава“ сè уште не е мртва, но сонот за калифатот се распаѓа

Германија ги забранува детските паметни часовници

Германија ги забранува детските паметни часовници

МАЖИТЕ ПОБРОЈНИ ОД ЖЕНИТЕ: Масовни оставки на европратеници во ЕП

МАЖИТЕ ПОБРОЈНИ ОД ЖЕНИТЕ: Масовни оставки на европратеници во ЕП

(ВИДЕО) ЗИМБАБВЕ НА НОЗЕ: Толпа тргна кон резиденцијата на Мугабе-се бара да си оди

(ВИДЕО) ЗИМБАБВЕ НА НОЗЕ: Толпа тргна кон резиденцијата на Мугабе-се бара да си оди

Саудиска Арабија ја тресат апсења-кој е на „удар“ на принцот овој пат?

Саудиска Арабија ја тресат апсења-кој е на „удар“ на принцот овој пат?

Сервер: Русија ќе направи се за да ја спречи Македонија во НАТО

Сервер: Русија ќе направи се за да ја спречи Македонија во НАТО

Ќе успее ли Меркел да состави влада во цајтнот?

Ќе успее ли Меркел да состави влада во цајтнот?