21 Јануари, 2018
0.4612
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Направете ги овие 9 работи пред 9 часот и ќе имате прекрасен ден

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Некои луѓе ги мразат утрата, други ги обожаваат. Без оглед на кој тип сте, можете да ги направите вашите утрински часови поудобни и продуктивни со неколку мали промени.

Непосредно пред 9 часот, обидете се да ги направите овие 9 работи препорачани од Бизнис Insider. Ќе ви одземат само неколку минути, но ќе се чувствувате опуштено и подготвени да се сретнете со се што ќе ви донесе работниот ден.

1. Дозволете си краток тренинг или излезете на брза прошетка околу вашиот дом. Ова ќе ја зголеми вашата енергија.

2. Пијте вода. На вашето тело му треба хидратација по спиење во ноќта.

3. Прочитајте книга или весник. Истражувањата покажаа дека читањето го намалува стресот. Така ќего  започнете вашиот ден опуштено.

4. Напишете на лист три пријатни, убави работи што ќе ви се случат денес. Тие може да бидат доста едноставни - на пример, "ќе ја добијам мојата омилена храна напладне", но напишете нешто кое што можете да го очекувате.

5. Пијте го вашиот омилен топол пијалок - кафе, чај, какао.

6. Завршете мала задача која инаку ќе ве прогонува навечер - измијте ги садовите наместо да ги оставите некое време, да го соберете креветот и така натаму.

7. Медитирајте неколку минути. Тоа ќе ви помогне да останете фокусирани цел ден.

8. Планирајте ги вашите задачи и цели за тој ден.

9. Разговарајте со некој близок, дури и за само неколку минути. Ќе го подобрите вашето расположение.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини