20 Ноември, 2017
0.3463
    ADIN 550    0%     ALK 7387.5    -0.29%     GRNT 825.36    -0.67%     KMB 2700    -0.04%     MPT 27000.21    -2.81%     MTUR 4101    -8.87%     OHB 4860    -2.8%     OKTA 2753    -2.97%     PPIV 39205    3%     REPL 54600    0%     STB 919.65    -1.62%     STIL 130    0%     TEL 272    0%     TETE 1850    2.78%     TPLF 1607    -2.97%     TTK 812.95    -0.74%     UNI 1905    -0.01%     VITA 7500    0%

Направете ги овие 9 работи пред 9 часот и ќе имате прекрасен ден

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Некои луѓе ги мразат утрата, други ги обожаваат. Без оглед на кој тип сте, можете да ги направите вашите утрински часови поудобни и продуктивни со неколку мали промени.

Непосредно пред 9 часот, обидете се да ги направите овие 9 работи препорачани од Бизнис Insider. Ќе ви одземат само неколку минути, но ќе се чувствувате опуштено и подготвени да се сретнете со се што ќе ви донесе работниот ден.

1. Дозволете си краток тренинг или излезете на брза прошетка околу вашиот дом. Ова ќе ја зголеми вашата енергија.

2. Пијте вода. На вашето тело му треба хидратација по спиење во ноќта.

3. Прочитајте книга или весник. Истражувањата покажаа дека читањето го намалува стресот. Така ќего  започнете вашиот ден опуштено.

4. Напишете на лист три пријатни, убави работи што ќе ви се случат денес. Тие може да бидат доста едноставни - на пример, "ќе ја добијам мојата омилена храна напладне", но напишете нешто кое што можете да го очекувате.

5. Пијте го вашиот омилен топол пијалок - кафе, чај, какао.

6. Завршете мала задача која инаку ќе ве прогонува навечер - измијте ги садовите наместо да ги оставите некое време, да го соберете креветот и така натаму.

7. Медитирајте неколку минути. Тоа ќе ви помогне да останете фокусирани цел ден.

8. Планирајте ги вашите задачи и цели за тој ден.

9. Разговарајте со некој близок, дури и за само неколку минути. Ќе го подобрите вашето расположение.

Можеби ќе ве интересира

Не откривај си ја душата пред сите!

Не откривај си ја душата пред сите!

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија