19 Февруари, 2018
1.1568
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

Објавено во: Стил 15 Јануари, 2018

Марина Грахо Поповиќ(33) од Петриње пред година дена со децата заминала во Германија. 

Пред неа таму заминал нејзиниот сопруг кој во Минхен се вработил како автомеханичар. 

Потоа ја сменил фирмата, а со тоа и платата му се зголемила. 

Германскиот јазик го научил, а во тоа му помогнал и фактот што сите колеги на работа му биле Германци. 

Марина е по професија фризерка, но преку една интернет платформа пронашла работа и почнала да чисти по домаќинства. 

Ќе биде пријавена и додава дека многу жени во Германија чистат на „црно“. 

„Ќе биде напорно, наутро да чистам, попладне сум со децата, а навечер сум на курс. Но, така ќе биде година или година и пол, а потоа се надевам на работа во струка“ - вели таа. 

Од финансиите се задоволни и велат дека пристојно можат да живеат. 

Можеби ќе ве интересира

Видео: Урнебесен обид да се влезе беспари во кино со еден билет

Видео: Урнебесен обид да се влезе беспари во кино со еден билет

Деспина Стојановска: Родителите имаат потреба од едукација да израснат здраво и исполнето дете денес

Деспина Стојановска: Родителите имаат потреба од едукација да израснат здраво и исполнето дете денес

ТВИТЕР МУ ВРТИ ГРБ НА ГИГАНТОТ: Повеќе нема да може да го користите на овие компјутери

ТВИТЕР МУ ВРТИ ГРБ НА ГИГАНТОТ: Повеќе нема да може да го користите на овие компјутери

(ГАЛЕРИЈА) Колекција автомобили на најконтроверзниот тајкун во тутунската индустрија

(ГАЛЕРИЈА) Колекција автомобили на најконтроверзниот тајкун во тутунската индустрија

ДАЛЕ ОТКАЗ И ПРОДАЛЕ СЕ ЗА ДА ПАТУВААТ ОКОЛУ СВЕТОТ: Два дена подоцна им се случило нешто за кое не ни сонувале

ДАЛЕ ОТКАЗ И ПРОДАЛЕ СЕ ЗА ДА ПАТУВААТ ОКОЛУ СВЕТОТ: Два дена подоцна им се случило нешто за кое не ни сонувале

Паметните телефони носат огромна опасност-кои се најштетни телефони?

Паметните телефони носат огромна опасност-кои се најштетни телефони?

Пронајдете мотив да се борите- бизнис совети на најуспешните

Пронајдете мотив да се борите- бизнис совети на најуспешните

НАМИБИЈА: Земја со чудни професии, а еве и зошто

НАМИБИЈА: Земја со чудни професии, а еве и зошто

Зошто не е добро да се работи 8 часа на ден?

Зошто не е добро да се работи 8 часа на ден?