23 Јануари, 2018
0.4480
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Навики од кои треба да се ослободите за да бидете успешни

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Сите сакаме да бидеме успешни, но во повеќето случаи не сакаме да се соочиме со нештата што нѐ враќаат назад.

Многу од нас ги игнорираат нивните недостатоци и честопати стануваат жртви во иднина. Како можеме да ги намалиме грешките и да стекнеме навики за да си помогнеме да ги оствариме нашите цели?

Ова се 10 бескорисни навики што треба да ги заборавите да најдете успех.

1. Ги ставате на пиедестал оние кои постигнале успех.

Сите ние имаме потреба од луѓе, од кое ќе учиме и ќе земеме пример. Проблемот започнува кога лидерите во индустријата почнуваат да се глумат богови. Имате огромна почит за многумина од нив, но тоа не значи дека вашата животна патека може да се споредува со нив. Никој не може да го оди вашиот пат за вас.

Користете го нивното водечко искуство, но немојте да мислите дека тоа може да се носи едно по едно во вашиот живот. Научете како да користите специфични пристапи и модели на однесување кои можат да ви донесат успех и да ги игнорираат другите.

2. Се споредувате со другите.

Минатиот викенд ја посетив куќата на пријателот. Таа беше поголемо од живеалиштето каде што го минувам секој ден. Се шегував со мојата сопруга дека сакам да бидам среќен за мојот пријател, но мал дел од мене го мрази.

Сите сакаме да имаме нешто што немаме. Сепак, постои време кога треба да се откажеме од овие споредби. Користете ја енергијата што ја трошите во овие споредби за да се фокусирате на работите што може да ги подобрите во вашиот живот и да научите да го вреднувате она што сте го постигнале досега.

3. Се плашите да пробате.

Ништо не е полошо од постојано велејќи "само ако ...". Работите се начинот на кој се. Идентификувајте ги работите што треба да се променат и почнете да работите на нив. Разбираме ако имате хипотека и не може да ја напуштите работата, но не велете дека сакате да започнете бизнис, додека си повторувате "Посакувам". Престанете да сонувате и засукајте ги ракавите.

4. Имате ниска самодоверба.

Сум сретнал луѓе кои со години работат на едно место, бидејќи веруваат дека им е пишано да го поминат својот живот таму. Секој има способност да научи нова вештина и да се преквалификува. Се разбира, не е лесно, што ќе се случи ако никогаш не се обидеш?

Ослободете се од стравот од непознатото и пркосете им на негативните мисли кои ве натерале да верувате дека успешните луѓе се повеќе талентирани од вас. Вистината е дека тие се всушност повеќе опседнати со желбата за успех. Бидете амбициозни.

5. Покажувате со прстот.

Никој друг не е одговорен за вашата добра или лоша состојба, освен за себе.

6. Им судите на други.

Не сите богати луѓе се родени со сребрена лажица во нивните усти. Многумина направиле огромни напори и големи жртви за она што го имаат. Сиромашните луѓе не се мрзливи, едноставно не знаат како да ги направат неопходните промени. Затвори ги предрасудите и оди напред.

Можеби ќе ве интересира

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти