21 Февруари, 2018
0.4836
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Не фрлајте ги старите телефони-тоа е нов бизнис

Објавено во: Финансии 07 Септември, 2017

Како што електричните автомобили стануваат дел од сегашноста така се повеќе повеќе компании гледаат добра бизнис шанса во рециклирање на батерии од тие возила.

Уште сега малите литиумски-јонски батерии се во низата уреди, од паметни телефони до електрични четки за заби, вистински рудници со вредни метали и минерали.

Според податоци на консултантската куќа Роскил, само во 2015 година во неискористени литиумски-јонски батерии се наоѓале метали вредни две милијарди долари. Речиси сите тие батерии завршуваат на отпад или лежат неискористени во стари уреди.

Проблемот ќе стане уште поизразен кога употребата на електрични автомобили ќе стане помасовна. Имено, таквите батерии се далеку поголеми, траат од осум до 10 години, а до 2025 година ќе сочинуваат 90 отсто од пазарот на литиумски-јонски батерии.

Проценките на Роскил говорат дека тоа ќе ја зголеми побарувачката за литиум за четири пати, а за кобалт повеќе од два пати. Се работи за два основни метали во производство на литиум-јонски батерии. 

Инаку, цената на кобалтот оваа година скокнала 80 отсто. Аџеј Кохар, соосновач и извршен директор на канадскиот стартап  “LiCycle”, проценува дека до 2030 година глобално ќе треба да се рециклираат 11 милиони тони литиумјонски батерии.

Но, за да биде профитабилна фирмата, мора да го рециклира речиси целиот материјал кој се наоѓа во батериите. Кохар тврди дека веќе сега може да „извлече“ до 90 отсто од материјали, вклучувајќи литиум, кобалт, бакар и графит.

Проблемот со тој вид на батерија е што не постои стандардизирана постапка на нивно рециклирање. „Секој користи своја сопствена формилација“, истакнува Линда Гејнс, аналитичарка од Американски центар за сообраќајни истражувања.

Дека постапката не е едноставна, говори и примерот на белгиската фирма “Umicore”, која е еден од пионирите за рециклирање на литиумјонски батерии.

“Umicore” со тој бизнис се заниава уште од 2006 година. Фирмата моментално работи на пилот проект за рециклирање на батерии од електрични автомобили како би се подготвила за „значајни количини“ такви батерии во иднина. Сепак, во американската фирма  “OnTo Technology” оптимистично гледаат на иднината.

„До 2025 година тоа сигурно ќе биде силна индустрија. Во следните три години најважно е да научите како да ја унапредите постапката на рециклажа и тие материјали да ги вратите назад во производство“, вели основачот на фрмата Стив Слуп.

Линда Гејнс смета дека прашањето е колку индустријата на батерии ќе има волја да ги искористи рециклираните материјали. Во тоа може да помогне законската регулатива. Засега само Кина и Европската унија имаат регулатива која бара произведувачите на автмобили да се погрижат за рециклажа на батериите.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите