21 Февруари, 2018
0.3819
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Не им „избега“ притворот на напаѓачите на Села кои граѓаните ги препознаа на фотографии

Објавено во: Македонија 19 Октомври, 2017

Осомничени за обид за убиство, тројцата напаѓачи на Зијадин Села за кои МВР побара помош од граѓаните при идентификација добија притвор.

Скопското обвинителство одлучи да им додели 30 дена притвор на Оливер Ошавковски, Сашо Сенков и Александар Јаневски-Тошта.

Овие лица МВР ги идентификуваше од снимките од Собрание на крвавиот четрвток, но побара од граѓаните помош при нивно препознавање.

За половина ден граѓаните од одзваа и на тројцата насилници идентитетот им беше препознат.

Засега одлука за притвор се чека и за уште едно лице кое е со нарушена здравствена состојба.

Пратеникот Зијадин Села беше меѓу пратениците „кои го извлекоа подебелиот крај“ односно беше најповреден кога маса народ кој протестираше на 27 април упадна во Собрание и нападна пратеници.

Во тој момент се прогласуваше собраниски претседател, а ситуацијата ескалираше при што пратеници сурово беа гаѓани со се што ќе им дојдеше при рака на насилниците па дури и со медиумска опрема односно стативи. И премиерот Заев тој ден заврши со раскрвавено чело.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен