24 Октомври, 2017
0.3674
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Не можат да се договорат за коалиција, а ќе прават Сојуз на албански општини

Објавено во: Анализа 09 Октомври, 2017

Предводникот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села за неколку дена се појавува со контрадикторни изјави, најпрво даде поддршка за ДУИ во Кичево со кандидатот кој е актуелен градоначалник Дехари, па побара објаснување од Ахмети што ќе направи тој за него кога ќе дојде во Струга, за потоа да му порача дека воопшто нема ни потреба да доаѓа бидејќи веќе не ја очекува неговата поддршка.

Дали предвидената соработка меѓу владините партнери АА и ДУИ која нема да се материјализира во барем една многу важна општина за албанските партии значи дека Села веднаш мора да одговори со провокација најавувајќи дека ќе се формирал Сојуз на албански општини.

Што точно ќе работи Сојузот на албански општини и како истиот го замислува Зијадин Села засега нема повеќе детали што е доволно повторно ваквите изјави да бидат злоупотребени и да се искористат за националистичка кампања. Секако, кај Македонците веднаш ваквиот став алудира на сепаратизам, особено што се користат флоскули како албански јазик на целата територија. 

Да постетиме дека во екот на политичката криза огромно масло на оганот додаде формирањето на Унија на општините Тетово, Приштина, Тирана, Улцињ и Прешево што веднаш беше прогласено како обид за Голема Албанија на мала врата иако беше еден обичен договор за соработка меѓу градоначалниците. 

Барем досега кампањата за локалните избори кај албанските партии не беше поврзана со препознатливиот национализам. но ете во финишот мора да се извадат и традиционалните џокери на маса. Села исто така посочи дека Алијансата е заслужна што Талат Џафери е избран за собраниски спикер како тоа што е Албанец да е негово најголемо животно достигнување. 

Се очекува и одговор од ДУИ за ваквите тврдења, но и од останатите албански партии како БЕСА и ДПА од кои секоја има своја посебна агенда и досега ниту една не споменала Сојуз на албански општини.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?