21 Ноември, 2017
0.4487
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Недостигаат кадри: Оваа земја бара 140.000 работници-шанса за вас

Објавено во: Финансии 17 Јули, 2017

Чешката влада проценува дека на економијата и недостигаат околу 140 000 работници кои фирмите се принудени да ги бараат во странство, најчесто преку посреднички агенции, пред се во Украина, но и Балканот, во Романија, Бугарија, Србија...

Стапката на невработеност во Чешка се намалила во текот на јуни од 4,1 на четири отсто, на едно работно место му доаѓаат во просек 1,6 кандидати.

Тоа е најмалата стапка на невработеност во последните 19 години, соопшти денес Националното биро за труд.

Во однос на истиот период лани невработеноста била намалена за 1,2 отсто и Чешка во тој показател веќе во мај била најдобра во цела Европска унија.

Бирото на труд во Чешка нудело во крајот на јуни 183.000 слободни работни места, што е за 49 561 повеќе отколку во јуни 2016 година, а на едно слободно работно место доаѓаат сега 1,6 невработени.

И понатаму се присутни регионалните разлики, кога во Прага невработеноста паднала на 1,2 отсто, додека на северот од Чешка во некои градови достигнува десет отсто, а од регионот најголема невработеност има во регионот Усти над Лабо, исто така на север, каде стапката на невработеност достигнува 6,4 отсто.

„На пазарот на труд влијае пред се економскиот раст и раст на индустриското производство и сезонски работи кои се во полн ек“, наведува Бирото за работа во соопштението.

Чешките компании во последните месеци се жалат дека не можат да најдат нови работници и дека им се заканува да ги изгубат странските нарачки бидејќи едноставно ако не вработат дополнителни луѓе нема да можат да произведат се за договорените бизниси.

На социјалните мрежи наидовме на неколку фабрики кои што имаат потреба од работници во Чешка Република во околината на град Пилзен (100км од Прага). 

Еве што пишува во огласот:

- MD ELEKTRONIK - MAHLE -ZF германски претпријатија - Платите варираат од 800 до 1200 евра зависно од фондот на изработени часови - На огласот можат да се пријавуваат сите кои што се заинтересирани и имаат БУГАРСКИ ПАСОШ или друг ЕУ пасош. - Познавањето на чешки јазик не е потребно, сите фирми имаат преведувачи од бугарски на чешки. - Сите договори се на пензиско и здраствено осигурување. - Сместувањето е бесплатно во домови со двајца или тројца во соба има и други алтернативи. - Бесплатен е превозот од дома до работа и обратно, a обезбеден од страна на фирмите. - На огласот може да се пријавуваат мажи и жени од 18 до 60 години кои што се работноспособни. За подетални информации и пријавување, контакт: Бојан 071481507 Viber i whatsapp Jавување од 12 до 18 часот.

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех