23 Септември, 2017
0.4786
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Нестле ја затвора својата фабрика за здрава кожа во Швајцарија

Објавено во: Анализа 31 Август, 2017

Најголемата компанија за прехранбени производи во светот Nestle објави во четвртокот дека затвора својa фабрика за производи за здравје на кожата во Швајцарија поради забавување на бизнисот, кој претходно беше еден од водечките сектори на компанијата, пренесува Ројтерс.

Nestle Skin Health соопшти дека ќе ја затвори својата фабрика во Егеркинген во Северна Швајцарија, каде произведува производи за сончање Daylong и производи за сува кожа. Како резултат на тоа, 190 работни места ќе бидат изгубени.

Секторот за нега на кожата беше дел од желбата на производителот на храна за повисок раст и попрофитабилни здравствени производи. Целта на компанијата беше да се справи со одолговлекувањето на традиционалното пакувано производство на храна.

Единицата беше формирана во 2014 година, кога Nestle спои 50 отсто удел, кој го имаше во бизнисот за нега на тело Galderma со останатите 50% кои ги купи од L'Oreal.

Нестле не претставува загуба на резултатите за бизнисот за нега на кожата одделно, но во јули рече дека поделбата има пониски продажби и цени во вториот квартал од годината. Причините за ова се притисокот врз генеричките производи во бизнисот со лекови на рецепти, кои тежат на раст, како и слабите резултати на Кина.

Според проценките на Патрик Шведман, аналитичар во "Цукер Кантоналбанк", минатогодишната продажба на единици изнесува околу 2,3 милијарди франци (2,38 милијарди долари) од 2,2 милијарди франци една година порано. Профитните маржи на здравствениот сектор и "Нестле здравствена наука" минатата година се околу 9,2%, во споредба со 12,5% во 2015 година.

"Бизнисот се уште е во фаза на проширување, но резултатите се разочарувачки", вели Шведман. "Тие се стремат кон повисоки маржи и посилен раст на продажбата, особено кога компаниите во здравствениот сектор треба да имаат маргини од најмалку 15-20% на среден рок", додаде тој.

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

Злоупотреба на државни средства, поткуп, заплашувања - Ќе имаме ли чисти избори?

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

СДСМ научи да "дрибла" - Чист воздух за спас од мигрантите

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Предизборите почна, каква кампања не очекува - валкана или...?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Што е Google Jigsaw и како може да придонесе за Македонија?

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

СДСМ нема кандидат во Чаир, ДУИ нема за Скопје

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Јовановски од клупата за „резерви“ ќе се натпреварува во општина Центар

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години

Без граѓански притисок градоначалниците ќе уживаат 4 години