19 Ноември, 2017
0.3621
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Николовски им даде ветер во грб на овоштарите чии праски завршија на депонии

Објавено во: Агробизнис 22 Јуни, 2017

Министерот за земјоделие со вончовечки напори бара деновиве решение за проблемите со кои се соочуваат овоштарите.

Поради ниската откупна цена и немањето пласман изминативе денови праските од Росоман од кои поголемиот дел се со лош квалитет завршија на депонија и расфрлани по улици.

Министерот вчера им даде ветер во грб на овие земјоделци. Тој посочи дека сериозно се разгледуваат сите нивни барања и ја повтори одлуката за дополнителните шест денари субвенции со која ќе им се помогне на овоштарите со демант дека се увезуваат праски.

Николовски посочува дека во изминатите години не е направено ништо и во однос на исплатата на штетите од неповолните временски услови како и од годинашното измрзнување.

Првиот човек на земјоделството вети дека ќе се надмине и проблемот со АД водостопанство каде што е во тек смена на раководната структура откаде правеа проблеми во однос на пуштањето на системот за наводнување и со водата што допринело за лошиот квалитет на праската.

Можеби ќе ве интересира

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Македонија и Чешка ќе работат на унапредување на трговијата со земјоделско-прехрамбени производи

Македонија и Чешка ќе работат на унапредување на трговијата со земјоделско-прехрамбени производи