19 Февруари, 2018
0.3971
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Објавено во: Анализа 17 Јануари, 2018

Медијаторот назначен од Обединетите нации Метју Нимиц, во интервју за грчката ANT1 а телевизија истакна дека терминот „Македонија“ ќе биде дел од предлозите за конечното решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција. Ваквиот предлог ги побесна грчките десничари и националисти кои се пожестоко го истакнуваат ставот дека Македонија е грчка и дека македонската нација не постои туку е фабрикација на Тито и Сталин по Втората светска војна.

Ваквиот став го дели министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос кој предлага да се користи терминот „Вардарска“ што е дел од називот кој го користело Кралството на Југославија за денешната територија на Република Македонија.

Исто така доста жестоки реакции стигнуваат и од поранешниот грчки премиер Костас Караманлис кој потекнува од северот на Грција, регион кој грчките власти го именуваа Македонија. Тој одржал повеќе средби со истакнати личности со цел да се изврши мобилизација и да не се дозволи прифаќање на формула за името во кое ќе се содржи терминот „Македонија“.

Ваквиот развој на настаните во Грција е сосема очекуван бидејќи секогаш грчкиот национализам, шовинизам и радикализам се базирал токму на македонското прашање, а бројни грчки политичари изградија цели кариери напаѓајќи ја Македонија. 

Засега нема конкретни изјави од грчката влада предводена од социјалистот Алексис Ципрас кој истакна само дека се посветени на престојните разговори.

Денеска во Њујорк ќе се одржи нова рунда на разговори меѓу македонскиот претставник Васко Наумовски, грчкиот претставник Василакис и медијаторот Метју Нимиц, а потоа разговорите се очекува да се издигнат на министерско, па дури и премиерско ниво на маргините на Светскиот економски форум во Давос каде треба да се одржи средба меѓу Заев и Ципрас.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Дали е време Лилјана Поповска да се повлече од политиката?

Дали е време Лилјана Поповска да се повлече од политиката?

Манифести, меморандуми, апели - Кој би ги прекинал преговорите за името?

Манифести, меморандуми, апели - Кој би ги прекинал преговорите за името?

Дали фан клубот му направи услуга на Заев и ПР тимот на Владата?

Дали фан клубот му направи услуга на Заев и ПР тимот на Владата?

Кој го искривува Советот за реформи на правосудството на Заев?

Кој го искривува Советот за реформи на правосудството на Заев?

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?