18 Февруари, 2018
0.5799
    ALK 7998.4    -0.03%     GRNT 820    0.49%     KMB 3323.14    -0.67%     MKSD 239    19.5%     MPT 29500    0%     MTUR 4199    -0.02%     OHB 5050    0%     OKTA 3700    2.78%     RMDEN16 94.8    0%     RZLV 53    -1.05%     RZUS 134    -0.56%     SBT 2101    -1.82%     STB 940.57    0.06%     STIL 144.97    -0.02%     TEL 300    1.35%     TETE 2170    2.79%     TPLF 1627.92    4.65%

Нова блок трансакција со акциите на Комерцијална банка

Објавено во: Финансии 05 Декември, 2017

На Македонска берза се истргува нова блок трансакција со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во вредност од речиси 400 илјади евра или поточно 23,5 милиони денари.

Преку блок трансакцијата се откупени 10 илјади акции со просечна поединечна цена од 2350 денари. Овој блок на акции претставува 0,44% од вкупната главнина на капиталот на Комерцијална банка АД Скопје. 

Претходно ЕБОР го продаде уделот кој го имаше речиси дваесет години во Комерцијална банка исто така преку блок трансакција вредна 4,4 милиони евра. 

Ова укажува дека има нов инвеститор во Комерцијална кој откупува акции преку блок трансакции на Македонска берза, но засега немаме информации дали станува збор за истиот купувач.


Можеби ќе ве интересира

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

ЕКОНОМСКИ ДВИГАТЕЛИ НА СВЕТОТ И КЛУЧНИ УРБАНИ ЦЕНТРИ: Ова се најбогатите градови во светот

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

Litecoin направи камбек по сомнителната најава за кеш исплата

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

БАРААТ ПОШТАРИ: Нудат плати од 1000 евра

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

ИМ ПОДАРУВАЛЕ ПО 560 ЕВРА МЕСЕЧНО: Eве што граѓаните направиле со парите

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

Пет „мали„ работи на кои многу трошиме

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ШТЕДЕТЕ: На крајот на месецот ќе ви останат над 5000 денари

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

ПОРАНО ГЛАДУВАА: Денес се меѓу најуспешните во светот

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Кои директори од управни одбори се стекнаа со нови акции

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме