18 Декември, 2017
0.5794
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

Нова бура бесенее во Атлантскиот Океан: Кој остров може да биде погоден?

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Нова бура се здобива со сила во Атлантскиот Океан. "Офелија" веќе стана ураган со ветрови од 120 км / ч, објави Националниот урагански центар.

Ураганот моментално е околу 1200 километри југозападно од Азорските Острови. Според метеоролог од Државниот универзитет во Колорадо, бурата поставила рекорд за најуспешните бури што стигнале до ураганот.

"Офелија" е десетти последователен ураган за сезоната. Последен пат, толку многу бури станаа урагани во 1893 година.

На почетокот на октомври, тропската бура "Нејт" порасна на ураган од првата категорија. Вонредна состојба беше прогласена во државите Луизијана, Флорида и Алабама. Нејт е ураганот по Харви и Ирма, кој го погоди копното во рок од шест недели.

Експертите велат дека невообичаено голем број урагани во регионот се поврзани со глобалните климатски промени.

Можеби ќе ве интересира

2025 - крајот на автомобили со бензински и дизел мотори

2025 - крајот на автомобили со бензински и дизел мотори

АВСТРИЈА ОФИЦИЈАЛНО ИМА ВЛАДА: Курц е најмладиот шеф на влада во светот

АВСТРИЈА ОФИЦИЈАЛНО ИМА ВЛАДА: Курц е најмладиот шеф на влада во светот

Ова се држави каде во 2018 може да има војни

Ова се држави каде во 2018 може да има војни

Google има рецепт против „Велешките“ лажни вести

Google има рецепт против „Велешките“ лажни вести

Русите благодарни на ЦИА!

Русите благодарни на ЦИА!

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета