24 Февруари, 2018
1.1557
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

НОВА ШЛАКАНИЦА ЗА ГЕРМAНЦИТЕ: Ова е полошо од Брегзит

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2017

Политичката нестабилност по референдумот во Каталонија е закана за стопанството. 

И Германците се загрижени, затоа што имаат бизнис врски со Каталонија. 

Ситуацијата во Шпанија им создава грижи на германските фирми. 

Поради близината со француската граница и близината до Средоземното Море, Каталонија има добра положба и е значаен фактор. 

Шпанија неодамна излезе од економска криза и структурни промени. 

Ако има ескалација во Каталонија, инвеститорите ќе се повлекуваат. 

Еден од портпаролите на Сименс изјави дека ова е полошо од Брегзит затоа што не се знае како работите ќе се одвиваат. 

Нешто помалку од илјада фирми имаат експозитури во Каталонија. 

Германските фирми во Каталонија имаат вложено милијарди. 

Можеби ќе ве интересира

Криптовалутите носат профит, но дали може да ги потрошите?

Криптовалутите носат профит, но дали може да ги потрошите?

ОДЛУКА НА ЕДЕН ПРОФЕСОР: Дал отказ за да се занимава со нешто необично

ОДЛУКА НА ЕДЕН ПРОФЕСОР: Дал отказ за да се занимава со нешто необично

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Ова е за оние кои сакаат да патуваат и знаат јазици

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Ова е за оние кои сакаат да патуваат и знаат јазици

ЕУ удри по автомобилските картели - казна од пола милијарда евра

ЕУ удри по автомобилските картели - казна од пола милијарда евра

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции