22 Јануари, 2018
0.7777
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, објавен во медиумите стане реалност, пренесе Ројтерс.

Пентагон одби да го коментира документот „Nuclear Posture Review“, кој беше објавен од сајтот "Хафингтон пост" и предизвика остри критики од експертите за контрола на оружјето, според кои тој може да го зголеми ризикот од нуклеарна војна. Министерството за одбрана соопшти дека не се разговарало за прелиминарни, неодобрени проекти за стратегии и прегледи. Документот не е финализиран и треба да биде разгледан и одобрен од претседателот и министерот за одбрана, велат од Пентагон.

Анонимен извор потврдил за Ројтерс дека документот е автентичен, но не кажа дали е истиот опција која ќе биде претставена на Трамп за одобрување. Претседателот нареди изготвување на новата нуклеарна стратегија на 27 јануари минатата година. Несекретната верзија на документот зазема 64 страници. Се претпоставува дека новата доктрина ќе биде официјално објавена кон крајот на јануари или почетокот на февруари.

Претходникот на Трамп, претседателот Барак Обама, ја објави својата намера да ја намали улогата на нуклеарното оружје во стратегијата за национална безбедност на САД во својот „Nuclear Posture Review“ во 2010 година, кога за последен пат беше изготвен овој политички документ.

Сепак, проектот на администрацијата на Трамп тврди дека претпоставките на Обама за свет во кој нуклеарното оружје станува излишно се покажале како погрешни. Светот е повеќе, а не помалку опасен, се вели во текстот. Тој уште посилно ја потврдува улогата на нуклеарното оружје како одмрзнувачка сила против противниците на САД и се залага за скапа модернизација на старечкиот американски нуклеарен арсенал.

Канцеларијата за конгресен буџет ги проценува трошоците за модернизација и одржување на американските нуклеарни арсенали во текот на следните 30 години, на повеќе од 1,2 трилиони долари. Според новиот документ, одржувањето на постојниот арсенал ќе чини речиси половина од проценетиот износ. Но, ефективната нуклеарна сила за одвраќање е поевтина од војната, се вели во текстот.

Можеби ќе ве интересира

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни