23 Октомври, 2017
0.4907
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

„НОВИ МЕУРИ“ во светската економија: Шојбле предупредува за нова светска финансиска криза

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Актуелниот министер за финансии на Германија Волфганг Шојбле предупреди дека продлабочените нивоа на светскиот долг и прекумерната ликвидност претставуваат сериозен ризик за светската економија.

Во последно интервју како министер за финансии на Германија за Financial Times Шојбле, кој во изминатите осум години раководеше со една од најголемите економии во светот, изјави дека постои опасност од создавање на "нови балони" поради трилиони долари кои централните банки ги инјектирале во пазари.

Германскиот министер исто така, предупреди за ризиците за стабилноста на еврозоната, особено оние ризици кои произлегуваат од банкарски салда, затрупани од посткризното наследство на нефункционални кредити.

Шојбле, кој е поддржувач на фискалната дисциплина и кој доминира со политичкиот одговор на Европа во однос на должничката криза во Еврозоната, е критикуван во земји како Грција, каде е окарактеризиран како составувач на мерките за штедење. Тој, сепак, ќе биде запаметен главно како најстраствен проевропски политичар во кабинетот на германскиот канцелар Ангела Меркел.

Во однос на Brexit Шојбле изјави дека гласањето во Велика Британија минатата година покажал колку "глупаво" е да се слушаат "демагозите кои велат (...), дека "плаќаме премногу за Европа".

Досегашниот министер за финансии на Берлин ќе заземе нова функција како претседател на германскиот Бундестаг покрај стравувањата како законодавството во земјата ќе биде погодено од влегувањето на 92 пратеници од "Алтернатива за Германија" (AFD). Оваа десничарска популистичка партија го воодушеви политичкиот статус кво, освојувајќи 12,6% од гласовите на изборите од минатиот месец.

Шојбле, кој присуствуваше на последната средба на министрите за финансии од Еврогрупата во понеделник, се стреми да ги увери сојузниците на Германија дека изненадувачки успех на AFD на никаков начин нема да ја промени посветеноста на земјата на либералдемократијата. "Нема шанси Германија да се врати на национализмот", рече тој.

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари