24 Јануари, 2018
0.3730
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

„НОВИ МЕУРИ“ во светската економија: Шојбле предупредува за нова светска финансиска криза

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Актуелниот министер за финансии на Германија Волфганг Шојбле предупреди дека продлабочените нивоа на светскиот долг и прекумерната ликвидност претставуваат сериозен ризик за светската економија.

Во последно интервју како министер за финансии на Германија за Financial Times Шојбле, кој во изминатите осум години раководеше со една од најголемите економии во светот, изјави дека постои опасност од создавање на "нови балони" поради трилиони долари кои централните банки ги инјектирале во пазари.

Германскиот министер исто така, предупреди за ризиците за стабилноста на еврозоната, особено оние ризици кои произлегуваат од банкарски салда, затрупани од посткризното наследство на нефункционални кредити.

Шојбле, кој е поддржувач на фискалната дисциплина и кој доминира со политичкиот одговор на Европа во однос на должничката криза во Еврозоната, е критикуван во земји како Грција, каде е окарактеризиран како составувач на мерките за штедење. Тој, сепак, ќе биде запаметен главно како најстраствен проевропски политичар во кабинетот на германскиот канцелар Ангела Меркел.

Во однос на Brexit Шојбле изјави дека гласањето во Велика Британија минатата година покажал колку "глупаво" е да се слушаат "демагозите кои велат (...), дека "плаќаме премногу за Европа".

Досегашниот министер за финансии на Берлин ќе заземе нова функција како претседател на германскиот Бундестаг покрај стравувањата како законодавството во земјата ќе биде погодено од влегувањето на 92 пратеници од "Алтернатива за Германија" (AFD). Оваа десничарска популистичка партија го воодушеви политичкиот статус кво, освојувајќи 12,6% од гласовите на изборите од минатиот месец.

Шојбле, кој присуствуваше на последната средба на министрите за финансии од Еврогрупата во понеделник, се стреми да ги увери сојузниците на Германија дека изненадувачки успех на AFD на никаков начин нема да ја промени посветеноста на земјата на либералдемократијата. "Нема шанси Германија да се врати на национализмот", рече тој.

Можеби ќе ве интересира

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Колку порасна долгот во државни хартии?

Колку порасна долгот во државни хартии?

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?