24 Јануари, 2018
0.4928
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Објавено во: Балкан 16 Декември, 2017

На плажите на црногорското крајбрежје според новиот Закон за туризам ќе биде забрането за плаќање на влез , пишуваат тамошните медиуми.

Исто така, условот дека мора задолжително да користите лежалки и чадори на плажите во Црна Гора ќе стане минато.

Во предлог законот за туризам, кој е утврден на седница на Владата, се истакнува дека ќе биде забрането условување на задолжително користење на плажни реквизити, а ќе биде забрането и издавање на скутери и држење на истите на плажите.

Ќе биде забрането да се донесуваат домашни миленици на плажа, освен на предвидени локации за тоа, а паркирање на возила исто така нема да биде дозволено.

Според новиот Владин документ им „одѕвони“ на дилерите на соби и апартмани, кои во последните години се повеќе се присутни во градовите на приморјето.

Во предлог законот пишува дека ќе биде забрането да се кампува надвор од дозволени камп места, а во спротивно инспекторот кој е надлежен предлага мерки на надзор кога се утврди дека личноста кампува надвор од просторот одреден за кампинг.


FOTO: PIXABAY


Можеби ќе ве интересира

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја