28 Септември, 2016
0.6684
    ALK 5398.46    0.48%     GRNT 527    -2.86%     KMB 2421.79    0.86%     MPT 24321.43    0.24%     OKTA 1988    -2.98%     SLAV 3114    0%     TEL 270    0%     TNB 7500    0%     TPLF 875    2.94%     ZPKO 1745    -3%

Нови забрани за купување автомобил во Кина

Објавено во: Свет 13 Јули, 2013

Кинеските власти планираат во многу градови да воведат ограничувања за купување на автомобил за да се намали загадувањето на воздухот, објавија кинеските медиуми. Ова ограничување веќе е воведено во четири големи градови, вклучувајќи ги и Пекинг и Шангај, а сега се планира тоа да се воведе и во уште осум милионски градови. Со новите мерки годишно треба да се намалува бројот на нови автомобили на улиците од овие градови за  400.000. Кина во последниве години стана најголемиот пазар на автомобили во светот, а само минатата година во земјата се продадени 13 милиони нови автомобили. Издувните гасови од моторните возила се сметаат за најголемиот поединечен загадувач на воздухот во Кина.  

Можеби ќе ве интересира

Видео: Екстремни вегани се жигосуваат како животни

Видео: Екстремни вегани се жигосуваат како животни

САКАТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ВО САД: Почнува лотаријата за „зелена карта“

САКАТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ВО САД: Почнува лотаријата за „зелена карта“

СЕНАТОТ ПОСИЛЕН ОД ОБАМА: Американците може да ја тужат Саудиска Арабија поради 11 септември!

СЕНАТОТ ПОСИЛЕН ОД ОБАМА: Американците може да ја тужат Саудиска Арабија поради 11 септември!

Руски разузнавачи тврдат - Доказите за соборениот патнички авион се лажни

Руски разузнавачи тврдат - Доказите за соборениот патнички авион се лажни

Новото лице на руското разузнавање: Што значи доаѓањето на Наришкин?

Новото лице на руското разузнавање: Што значи доаѓањето на Наришкин?

Видео: Грузиски политичари се испотепаа на ТВ дебата, новинарката одвај се спаси

Видео: Грузиски политичари се испотепаа на ТВ дебата, новинарката одвај се спаси

(ФОТО) НАПУШТЕНАТА БОЛНИЦА Е НИВЕН ДОМ: Потресна исповед на 150 семејства кои светот ги заборави!

(ФОТО) НАПУШТЕНАТА БОЛНИЦА Е НИВЕН ДОМ: Потресна исповед на 150 семејства кои светот ги заборави!

Полицијата во Берлин застрела Ирачанец

Полицијата во Берлин застрела Ирачанец

Нели Британците требаше да излегуваат од ЕУ?

Нели Британците требаше да излегуваат од ЕУ?