21 Јануари, 2018
0.5288
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Нудат годишна плата од 19.000 долари за работа на пуст остров

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2017

Шкотската компанија за заштита на дивината нуди годишна плата од 19 000 американски долари за човек кој ќе ги набљудува птиците на осамен остров, пишува Daily Telegraph.

Во веста се наведува дека тоа е островот Ханда, најоддалечениот остров во Велика Британија. Тој е населена со над 200.000 морски птици.

Вработениот ќе мора да живее сам на островот од март до септември. Во текот на летото, Ханда е популарна туристичка дестинација и е посетена од преку 7 илјади туристи. На островот доаѓаат и четворица долгорочни волонтери, а 45 доаѓаат за да помогнат при пописот на птиците.

„Позицијата бара одлични организациски вештини, во комбинација со голема прилагодливост. Службеникот ќе треба да ја организира сопствената програма за работа и онаа на волонтерите“, забележуваат од компанијата.

Кандидатите треба да бидат во добра физичка форма. Секоја недела тие ќе треба да патуваат до најблиското село, за да ја перат својата облека, да користат банка, да купуваат и да го полнат шишето со гас. За да го стори тоа, новоназначениот ќе треба да има возачка дозвола и возило. Станот ќе биде обезбеден бесплатно.

Во најфреквентните летни денови островот е посетен од над 150 туристи кои доаѓаат за да се восхитуват на различни видови птици, меѓу кои еребици, поларна тројка, обична Гага, галеби и др.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини