18 Декември, 2017
0.4919
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

Објавени два јавни повика за Програмата за рурален развој

Објавено во: Агробизнис 08 Август, 2017

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави два јавни повика за Програмата за рурален развој. Двата јавни повика произлегоа од последната одлука на седницата на Владата одржана на 03.08.2017 година за измени на Програмата за рурален развој.

Едниот јавен повик е за доставување на барања за користење на финансиска поддршка од 10.000 евра неповратни средства за млад земјоделец, но со нови променети критериуми за аплицирање. На седницата што се одржа на 03.08.2017 година Владата донесе одлука за измена на Програмата  за рурален развој токму во делот на мерката за „Помош на млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност“.  Станува збор за нови променети критериуми кои ќе помогнат средствата да завршат кај вистински земјоделци.

Вториот јавен повик е за финансиска поддршка за подигање на повеќегодишни овошни и лозови насади и за набавка на приплоден добиток. Со оглед на тоа што рокот од 29 февруари воопшто не бил објавен, со измените во овој оглас кои ги донесе Владата, им се излегува во пресрет на земјоделците кои извршиле есенско подигање во 2016 година и на оние кои извршиле пролетно подигање во 2017 година. Сите кои подигнале насади ќе можат  да поднесуват  барања за исплата до  1-ви септември.

Само овие две нови мерки, во согласност со програмата на Владата, ќе овозможат директен трансфер на 6 милиони евра, кои овој пат ќе завршат кај вистинските земјоделци до крајот на годината.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата