17 Декември, 2017
0.4353
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Оставка на шефот на „Самсунг“-„Доаѓа криза без преседан“

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Директорот на компанијата „Самсунг електроникс“ Квон Ох Хјун поднесе оставка, велејќи дека јужнокорејскиот технолошки гигант се соочува со „криза без преседан“.

Квон поднесува оставка во време кога компанијата се опоравува од скандалот поради кој Ли Џае Јонг, де фактот шеф на компанијата и наследник на Самсунг завршил во затвор.

Се проценува дека компанијата во период од јули до септември остварила оперативен приход од 12,8 милијарди долари, што е рекордна квартална вредност.

Продажбата е зголемена за 29,65 отсто на годишно ниво, а најмногу напредувала работата со полупродавници, пренесува АФП.

И покрај ваквите бизнис резултати, Квон рекол дека комапнијата е во голема криза и дека тој се повлекува.

„За среќа, компанијата сега оставрува најдобри резултати во својата историја, но тоа е само последица од одлуката и вложувањата во минатото“, рекол Квон.

Тој додал дека смета оти дошло време компанијата да добие ново, младо раководство, кое најдобро ќе се носи со предизвиците на индустријата на иноформационите технологии, која брзо се менува.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?