16 Декември, 2017
0.4173
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ОТКРИТИЕ КОЕ СОЗДАДЕ ПАНИКА: На Антарктикот има 91 вулкан

Објавено во: Свет 13 Август, 2017

Научниците го открија најголемиот вулкански регион и тоа 2 км под мразот на западниот дел на Антарктикот. 

Истражувачите од Универзитетот Единбург тврдат дека има околу 100 вулкани од кои највисокиот е 4000 метри висок. 

Геолозите велат дека ова е најголема концентрација на вулкани на едно место. 

Активностите на вулканскиот венец би можеле да создадат сериозни проблеми. 

Но, треба да се утврди колку се активни овие вулкани. 

Научниците се сомневаат дека и во морското дно можеби има други вулкани. 

Можеби ќе ве интересира

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

(ФОТО+ВИДЕО) Земјотресот во Џакарта ја однесе и првата жртва

(ФОТО+ВИДЕО) Земјотресот во Џакарта ја однесе и првата жртва

Силен земјотрес стресе остров

Силен земјотрес стресе остров

Уште еден Палестинец убиен во Појасот Газа

Уште еден Палестинец убиен во Појасот Газа

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО АМСТЕРДАМ: На аеродромот убиен човек

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО АМСТЕРДАМ: На аеродромот убиен човек

Убиен уште еден Албанец во Сирија

Убиен уште еден Албанец во Сирија

Ryanair со историска одлука само за да ги избегне штрајковите

Ryanair со историска одлука само за да ги избегне штрајковите

Американка фатена како финасира џихадизам со биткоин

Американка фатена како финасира џихадизам со биткоин