24 Јануари, 2018
0.5642
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

ОВА Е ЧУДО: Девојка ранета во срце во масакрот во Лас Вегас преживеа

Објавено во: Стил 06 Октомври, 2017

Една жена, застрелана во срцето за време на масакрот во Лас Вегас, за чудо преживеа благодарение на брзата реакција на нејзиното момче пожарникар кој ја однел во болница.

Кристина Киткет со момчето била на фестивалот, а билетите ги добиле како подарок за роденден. 

Двојката првично сметаше дека огненото оружје е огномет, но потоа сфати дека се работи за пукање. 

„Зошто сите исчезнаа? Потоа се огласува уште еден  огномет, и таа ме гледа и вели: "Тешко ми е да дишам"- изјави момчето. 

27-годишното момче го искористило целото свое  искуство со траума како пожарникар и техничар за итни случаи, за брзо да ги процени повредите на својата девојка и да ја однесе на безбедно.

Заедно со двајца пожарникари кои тој ги запознал, ја изнеле од фестивалот и влегле во камион кој се упатил во болница со други жртви.

Тој верува дека возачот бил американскиот ветеран од Мексико, Тејлор Винстон, кој украл пикап камион за да ги пренесе оние што се сериозно повредени во болница.

Девојката беше однесена операција на отворено срце откако куршум помина низ нејзината рака, во голема коронарна артерија и нејзини бели дробови.

Докторот и семејството велат дека таа е жива и тоа е чудо. 

Можеби ќе ве интересира

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија