19 Јануари, 2018
0.4052
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Ова НЕПОПУЛАРНО ОДНЕСУВАЊЕ кај децата покажува дека за 40 години ќе имаат високи примања

Објавено во: Стил 15 Јули, 2017

Постојат работи кои едноставно не можете да ги поднесете кај децата и мислите дека не се однесуваат убаво и дека што поскоро треба да им ги искорените тие лоши навики.

Сепак  Psy blog наведува дека една од нив е многу добар показател дека вашето дете ќе има поголеми примања од просекот за 40 години.

Се работи за тврдоглавоста. Најновите истражувања покажале дека децата за кои велиме дека се недокажани, подоцна во животот прават подобри финансиски резултати.

Резултатите дошле по испитувањата на 3 000 луксембуршки деца. Студијата ја следела интелигенцијата на децата, социоекономскиот статус и семејниот статус, меѓу другите варијабли.

Четирисет години подоцна 745 деца се следени како би се утврдило нивното ниво на успех и образование. Децата кои биле сколони на кревање бунт како возрасни луѓе биле успешни.

Покрај тврдоглавоста само високиот IQ и подобар економски статус биле посилни показатели на финансиска стабилност. Што се однесува до недокажаните деца, истражувачите наведуваат дека тие низ животот оделе похрабро, посилно, дека повеќе се залагале за себе и ги бранеле своите принципи со што лесно остварувале успех.

Ваквите деца ретко следат шаблони и правила но токму тоа им овозможува да видат нови патишта и начини да ја остварат целта. Тие исто така се многу директни и затоа немаат проблеми да побараат помош или да им се обратат на надредените кај одредени проблеми, што се допринесува за успех.

Тврдоглавите деца се отворени, а во бизнисот се залагаат за себе, и отворено бараат зголемување, одмор , унапредување или бонус... Затоа тие во четвртата и петтата деценија берат плодови на истрајност кон целата.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини