18 Декември, 2017
0.5155
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

ОВА ОВОШЈЕ Е ПРОФИТАБИЛНО: Можете да заработите и по 30.000 евра

Објавено во: Агробизнис 08 Август, 2017

Во соседна Србија освен малини, голем број овоштари засадуваат боровница и јаболка, но и јагоди. 

Овоштарите кои пред 15 години ги засадиле овоштарниците сега ги собираат плодовите од својата работа. 

Јаболката велат дека ако имаат добар род и ако се од добра сорта, можат да донесат и приходи од 30.000 евра. 

Боровницата може да роди 15 тони по хектар, а во најлош случај килограм чини 2 евра. 

Во некои случаи при извоз, Србите велат дека килограм боровница може да чини и 6 евра. 

Додаваат дека со знаење, стручност и нова технологија мора да има видливи резултати и работата да донесе пари. 

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

ЗЕМЈОДЕЛСКИ РАЗВОЈ ВО ХАРМОНИЧЕН ОДНОС СО ПРИРОДАТА

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Не сте свесни колку пари можете да заработите од овие две овошки

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата

Министерот Николовски и DGAgri согласни- итно зајакнување на капацитетите на Платежната агенцијата