21 Октомври, 2017
0.6393
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Ова се најмалку гостопримливи земји во светот

Објавено во: Стил 18 Септември, 2017

Авганистан, Северна Кореја, Сомалија, Сирија и Туркменистан се најмалку гостољубиви земји на светот. 

Според порталот  „Pasport indeks“ овие земји немаат согласност за безвизен режим. 

На списокот е и Ангола, а зад неа се Бутан, Екваторијална Гвинеја, Еритреја, Ирак, и Либија, земји кои примаат луѓе само од трети земји без виза. 

Од 198 земји Русија е на 83 место и таа прима без виза луѓе од 42 држави. 

Но, има и листа на најгостопримливи земји, а на врвот се Коморски острови, Брег на Слонова Коска, Гвинеја Бисао, Мадагаскар и Малдиви кои не го ограничуваат влезот на нивна територија. 

Можеби ќе ве интересира

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Купете си државјанство со биткоини во оваа островска држава

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

Настинка и грип: Како да ја воочите разликата меѓу нив?

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

(ВИДЕО) ПЛАЌААТ ДА СЕ ДОСЕЛИТЕ: Италијански град нуди 2000 евра

Жените контролори се редок вид кај нас

Жените контролори се редок вид кај нас

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете