22 Ноември, 2017
0.7696
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

ОВАА БИЛКА НОСИ 3000 ЕВРА ЗАРАБОТКА: Но, мора и да запнете со работа

Објавено во: Агробизнис 01 Ноември, 2017

Во соседна Србија е популарно одгледувањето на лекови билки, а меѓу нив најзастапен е белиот слез. 

Оваа билка е дефицитарна на пазарот во Србија и носи добар приход. 

Тој се продава за 850 динари по килограм, а мал е бројот на луѓе кои оваа билка ја одгледуваат на големи површини. 

Проблем е тоа што има многу работа и е потребно рачно работење. 

За почеток доволно е да се засади на површина од половина хектар или хектар. 

Еден работник дневно може да набере 4 до 5 килограми слез. 

Ако сами работите и не плаќате работници ќе заработите 3000 евра од бел слез. 

Белиот слез успева во почва со песок или онаму каде има глина. 

Едно растение може да роди 300 до 400 грама слез, односно 1000 килограми по хектар. 

Можеби ќе ве интересира

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун