24 Февруари, 2018
1.2791
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

OВАА ДРЖАВА ОДРЕДИ ДАТУМ: Тие се први кои укинуваат кеш

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2017

Една европска земја ќе биде прва во светот која ќе исфрли кеш од употреба. 

На 24 март 2023 година Шведска ќе биде општество без готовина. 

За пет години се очекува дека и продавниците нема да прифаќаат готовина. 

Сепак, потрошувачите се главни двигатели на овие промени. 

Засега 97% од трговците примаат готовина, но само 18% од плаќањата се вршат со кеш. 

Банките и синдикатите имаат кампања со која поттикнуваат да се истисне плаќањето во готово. 

Иронично е тоа што Шведска беше и прва европска земја која почна да печати книжни пари. 

Можеби ќе ве интересира

Криптовалутите носат профит, но дали може да ги потрошите?

Криптовалутите носат профит, но дали може да ги потрошите?

ОДЛУКА НА ЕДЕН ПРОФЕСОР: Дал отказ за да се занимава со нешто необично

ОДЛУКА НА ЕДЕН ПРОФЕСОР: Дал отказ за да се занимава со нешто необично

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Ова е за оние кои сакаат да патуваат и знаат јазици

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Ова е за оние кои сакаат да патуваат и знаат јазици

ЕУ удри по автомобилските картели - казна од пола милијарда евра

ЕУ удри по автомобилските картели - казна од пола милијарда евра

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Успешен старт на криптовалутата „петро“ - инкасирани 735 милиони долари

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции