24 Јануари, 2018
1.0651
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

OВАА РАБОТА ИМА ИДНИНА: По глава на жител имаат повеќе кошници од Кина

Објавено во: Агробизнис, Балкан 11 Септември, 2017

Пчеларството во Србија доживува експанзија и на секои 5.9 жители има по една кошница. 

Кина за да се изедначи со Србија потребно е да има уште 220 милиони кошници. 

Оваа земја има 6 милиони кошници за пчели, а Србија 1.2 милиони. 

Пчеларите објаснуваат дека оваа година заедно со 2015 година биле најлоши години за пчеларите за период од 50 години. 

Најпогодени се луѓето кои во последните 4 години почнале да се занимаваат со оваа дејност. 

Српските пчелари оваа година имаат во просек 5 до 7 килограми мед по кошница. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Расте откупната цена на тутунот, се интензивираат инвестициите во тутунската индустрија

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?

Дали земјоделците должници ќе можат до државни субвенции?