24 Јануари, 2018
0.4312
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

ОВАА ЗЕМЈА Е ПРЕД МАЛТА И ГЕРМАНИЈА: Има само 2.5 проценти невработеност

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2018

Најниска стапка на невработеност меѓу земјите-членки на ЕУ има Чешка 2,5%, а зад неа се Малта и Германија со по 3,6%. 

Највисоките стапки сé уште се забележани во Грција, со 20,5% во септември 2017 година, и Шпанија со 16,7%. Евростат проценува дека во ноември биле невработени 18.116 милиони граѓани, од кои 14.263 милиони во еврозоната. Месечно бројот на невработени лица е намален за 155.000 во ЕУ и 107.000 во еврозоната. Во споредба со ноември 2016 година, во ЕУ бројот е намален за 2.133 милиони, а во еврозоната за 1.561 милион. 

Стапката на невработеност во Европската унија и eврозоната во ноември 2017 година дополнително е намалена, се вели во вчера објавениот извештај на Евростат.

Сезонски прилагодената стапка на невработеност во 28-те земји на ЕУ, утврдена по методологија на Меѓународната организација на трудот, во ноември се намали за 0,1%, на 7,3%, што е најниско ниво од октомври 2008 година. 

И во Еврозоната од 19 држави, се намали за една десетина од еден процент, на 8,7%, а се одржува на најниско ниво од јануари 2009 година. 

Можеби ќе ве интересира

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати